Menu

Ryanair to launch own vaccine passport tool over delay fears

Ryanair to launch own vaccine passport tool over delay fears
Ryanair może zaprezentować swój cyfrowy "paszport zdrowia" już w marcu. (Fot. Getty Images)
Ryanair chief executive Michael O’Leary said this morning that the budget carrier is adding a tool to its app to allow passengers to upload vaccine certificates and negative coronavirus tests to get travel going again.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szef Ryanair, Michael O’Leary, poinformował, że już niedługo Ryanair wdroży nową funkcję w swojej aplikacji, za pośrednictwem której pasażerowie będą mogli wysyłać zaświadczenie o odbytym szczepieniu lub negatywny wynik testu na Covid-19.

"Nie jestem wielkim zwolennikiem paszportów zdrowia. Mówiąc to, mam na myśli dokumenty akredytowane na arenie międzynarodowej, które są wydawane przez rządy. Nie będą one bowiem dostępne wystarczająco szybko, żeby funkcjonowały już tego lata" - ocenił O’Leary.

"Dlatego uruchamiamy w naszej aplikacji narzędzie, dzięki któremu pasażerowie mogą przesyłać zaświadczenie o szczepieniu i negatywne wyniki testu PCR. To ułatwi im swobodne podróżowanie" - dodał prezes Ryanair.

Przewoźnik nie zaprezentował jeszcze oficjalnie cyfrowego "paszportu immunologicznego", jednak - jak donoszą media - prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w marcu. 

Podobne rozwiązanie jest już stosowane przez linie lotnicze zrzeszone w IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego). Mowa o aplikacji Travel Pass, która gromadzi dane na temat szczepień i przeprowadzonych badań na koronawirusa.

W przypadku rozwiązania IATA, wyniki testów czy zaświadczenia o szczepieniu można przesłać bezpośrednio z placówki medycznej. W Ryanair trzeba to będzie zrobić na własną rękę, czyli po prostu przesłać dokument, który otrzymaliśmy.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska oświadczyła, że ​wprowadzenie międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie zajmie około trzech miesięcy, a prace nad nim rozpoczną się w tym miesiącu. UE zaproponowała, aby dokument - zamiast "paszportem szczepionkowym" - nazywać "cyfrową zieloną kartą".

Czytaj więcej:

IATA: Kryzys dla branży lotniczej - niszczycielski i nieubłagany

Linie lotnicze przetestują covidową aplikację IATA Travel Pass

Ryanair nie wpuścił na pokład pasażerów z testami Covid-19 w języku polskim

"Szczepionkowe paszporty" budzą opory i kontrowersje

Kontrowersyjna reklama Ryanaira "szczep się i leć" zakazana w UK

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement