Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Roger Moorhouse awarded Polish state decoration for promoting greater understanding of Polish histor

Roger Moorhouse awarded Polish state decoration for promoting greater understanding of Polish histor
Brytyjski historyk otrzymał odznaczenie m.in. "za przybliżanie losów Polski w czasie II wojny światowej anglojęzycznemu czytelnikowi". (Fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)
Historian Roger Moorhouse has been awarded a Polish state decoration for his efforts to spread abroad knowledge about the history of Poland during the Second World War.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Moorhouse, autor takich książek jak "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" i "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina", otrzymał odznaczenie "za przybliżanie losów Polski w czasie II wojny światowej anglojęzycznemu czytelnikowi" i "szerzenie wiedzy o Polsce za granicą". W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył je ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

"W moich badaniach nad Europą Środkowo-Wschodnią historia Polski znalazła sobie szczególne miejsce. Uważam, że jest ona wyjątkowo fascynująca i niemalże przypomina żywy organizm. Wciąż jest omawiana i odkrywana na nowo" - podkreślał Moorhouse, odbierając odznaczenie.

"Jednak moja praca naukowa nie ogranicza się tylko i wyłącznie do analiz historycznych. Istotnym jest, aby stawać w obronie prawdy o losach Polski, które są obecnie ofiarą propagandowych ataków. Wielu stara się na nowo pisać opowieść o II wojnie światowej, tworząc niebezpieczne mity na jej temat. Wiem, że ministerstwo spraw zagranicznych Polski zajmuje się aktywnym zwalczaniem i korygowaniem tego typu zachowań, i jestem zaszczycony, że mogę być częścią tego procesu. Jest to swego rodzaju misja, która wykracza poza wyłącznie popularyzowanie polskiej historii w świadomości zagranicznych odbiorców" - dodał.

Ambasador Rzegocki nazwał Moorhouse'a "wybitną osobą, która w ogromnym stopniu przyczynia się do popularyzacji wiedzy o historii Polski w Wielkiej Brytanii i na świecie". "Jego książki, przemówienia, artykuły, wystąpienia na publicznych wydarzeniach i w mediach, ale przede wszystkim jego sumienne badania i determinacja, by zawsze przedstawiać prawdziwą historię najważniejszych wydarzeń w dziejach świata, zasługują na podziw i uznanie" - zaznaczał polski dyplomata.

Roger Moorhouse jest profesorem wykładającym w Kolegium Europejskim w Warszawie, a także autorem wielu prac poświęconych historii Niemiec w czasach II wojny światowej. W 2019 r. opublikował książkę "First to Fight: The Polish War 1939" (wydana w Polsce pod tytułem "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi"), podkreślającą znaczenie kampanii wrześniowej z 1939 r. To pierwsza anglojęzyczna książka o tym, jak mówi, "zapomnianym etapie II wojny światowej", w której m.in. opisuje on szczegółowo okrucieństwa popełnione w tym okresie konfliktu, obala mity z nim związane i ocenia rolę Wielkiej Brytanii i Francji.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który składa się z pięciu klas, przyznawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim mieszkającym za granicą, którzy poprzez swoje wysiłki w znacznym stopniu przyczyniają się zarówno do współpracy międzynarodowej, jak i współpracy między Polską a innymi krajami.

Czytaj więcej:

Brytyjski historyk: Rosyjskie kłamstwa przyniosą odwrotny skutek

Brytyjski historyk: Nie ma ziarna prawdy w oskarżeniach Polski o wywołanie wojny

Moorhouse: To szkodliwy mit, że polska kawaleria atakowała niemieckie czołgi

Książka Moorhouse'a o polskiej wojnie obronnej 1939 r. zostanie wydana w USA

Moorhouse: Polska we wrześniu 1939 r. broniła się dzielnie i nie przegrała łatwo

Moorhouse: Dla Niemców wojna z Polską miała charakter walki rasowej

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement