Menu

Rising number of Londoners looking for work outside capital, says job site

Rising number of Londoners looking for work outside capital, says job site
Zatrudnienia poza stolicą szukają przede wszystkim pracownicy sektora gastronomiczno-hotelarskiego. (Fot. Getty Images)
Londoners are increasingly looking for jobs outside the capital as the city’s economy stalls, one of the UK’s largest recruitment sites has found, raising the prospect of a wave of “reverse commuters”.
Advertisement
News available in Polish

Z danych wyszukiwarki ofert pracy Indeed wynika, że 18 września liczba dostępnych nowych etatów w Londynie spadła o 55 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. Jak wyjaśniają eksperci, to efekt zamkniętych biur i ograniczonych usług w sektorze hotelarsko-gastronomicznym.

"Wobec niewielkiej liczby wolnych etatów, więcej osób mieszkających w Londynie szuka pracy gdzie indziej. W sierpniu ta liczba wzrosła o 27 proc. w porównaniu do ubiegłego roku" - wyjaśniają specjaliści z Indeed.

Londyńczycy najczęściej szukają zatrudnienia w miastach hrabstwa Essex, a następnie - Kent i Surrey. "To sugeruje, że ludzie są skłonni dojeżdżać do pracy, przynajmniej w krótkim okresie" - zauważają eksperci, dodając, że chodzi przede wszystkich o takie stanowiska, jak personel sprzątający, pracownik magazynu i sprzedawca.

Londyńczycy najczęściej szukają zatrudnienia w miastach hrabstwa Essex, a następnie - Kent i Surrey. (Fot. Getty Images)

Problem w tym, że w innych regionach kraju z pracą wcale nie jest lepiej niż w Londynie. Podobna sytuacja panuje w Szkocji i południowo-wschodniej Anglii, gdzie nowych ofert zatrudnienia też jest o połowę mniej niż jeszcze rok temu.

Jack Kennedy, ekonomista Indeed, ocenia, że przedłużająca się nieobecność osób dojeżdżających do pracy i turystów "osłabia" tempo tworzenia etatów w brytyjskiej stolicy.

"Podczas gdy w londyńskich sektorach finansowych i technologicznych nadal trwa rekrutacja, rodzaje pracy, których londyńczycy szukają najczęściej poza Londynem, to stanowiska, których do niedawna nie brakowało - od handlu detalicznego po sprzątanie" - wyjaśnia. 

"Większość z nich szuka pracy w miejscach oddalonych od Londynu. W ten sposób powoli rodzi się nowy trend, polegający na tym, że ludzie dojeżdżają do pracy w odwrotnym kierunku" - podsumowuje Kennedy.

Czytaj więcej:

Wskaźnik koronawirusa w Londynie "taki sam, jak w Sztokholmie"

Darmowe metro, pociągi i autobusy w Londynie? Jest taki pomysł

Nocne życie w UK w dobie koronawirusa. 700 tys. osób może stracić pracę

Londyn: Płatności gotówką mogą zniknąć z całej sieci metra

Czy londyńczycy posłuchali apelów, aby pracować z domów?

UK: Rząd nadal będzie dopłacał do pensji, ale mniej i nie wszystkim

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement