Rishi Sunak seeking to end post-Brexit travel delays in new deal with Brussels
Jak zauważa "Evening Standard", odkąd Wielka Brytania wystąpiła z UE, obywatele brytyjscy często muszą czekać w długich kolejkach na francuskich, włoskich, niemieckich i innych europejskich lotniskach i w portach.
Powodem kolejek i długiego oczekiwania jest najczęściej konieczność ręcznego sprawdzania paszportów, w tym wbijania pieczątek do dokumentów.
Istnieją przypuszczenia, że Sunak chce wykorzystać poprawę stosunków z Brukselą, aby doprowadzić do zawarcia nowego porozumienia dotyczącego paszportów, które pozwoliłoby Brytyjczykom na łatwiejsze przemieszczanie się na lotniskach i w portach.
Rishi Sunak seeking to end post-Brexit travel delays in new deal with Brusselshttps://t.co/C8CIBUO9ja
— Evening Standard (@EveningStandard) April 25, 2023
Z kolei rzecznik premiera oświadczył, że nie posiada wiedzy na temat jakichkolwiek "bieżących negocjacji" w tej sprawie.
Tymczasem UK umożliwia osobom z UE odwiedzającym kraj korzystanie z bramek elektronicznych już obecnie, ale rozwiązanie to nie zostało jednak odwzajemnione przez większość państw europejskich.
Tylko Hiszpania w zeszłym roku pozwoliła Brytyjczykom korzystać z elektronicznych bramek, co wzbudziło nadzieję brytyjskich urzędników, że podobne rozwiązanie mogłoby rozszerzyć się na cały obszar UE.
Premier UK dąży do odbudowania więzi Londynu z Brukselą, które pogorszyły się pod rządami jego poprzedników Borisa Johnsona i Liz Truss.
Jednocześnie zbliża się moment wdrożenia nowych procedur wjazdu do krajów UE, które wpłyną na sytuację posiadaczy brytyjskich paszportów.
Od listopada zostaną wprowadzone przepisy mające na celu monitorowanie terminu pobytu podróżnych spoza UE - w tym Wielkiej Brytanii - w 27 krajach strefy Schengen.
W ramach systemu Entry-Exit (EES) turyści i inne podróżujące osoby będą musiały skanować swoje paszporty w samoobsługowych kioskach jeszcze przed przekroczeniem granicy.
Posiadacze brytyjskich paszportów podróżujący do krajów strefy Schengen będą musieli również uzyskać przez internet pozwolenie na podróż poprzez Europejski System Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS). Będzie ono ważne przez trzy lata i ma kosztować 7 euro dla wszystkich podróżnych w wieku od 18 do 70 lat.
Czytaj więcej:
Rządowy organ: "Brexit tak samo zły jak Covid i wojna na Ukrainie"
Brytyjskie społeczeństwo ufa bardziej UE niż parlamentowi własnego kraju
Wielka Brytania zawarła porozumienie o wejściu do CPTPP - bloku handlowego na Pacyfiku
Szef Ryanaira: "Oderwani od rzeczywistości zwolennicy Brexitu wkrótce poumierają"