Menu

Rio abandons plan to rename Maracana stadium after Pele

Rio abandons plan to rename Maracana stadium after Pele
Również wielu kibiców nie chciało zmiany nazwy futbolowej "świątyni" w Rio. (Fot. Getty Images)
Rio de Janeiro abandoned plans to rename its famous Maracana Stadium in tribute to Pele on Thursday after a widespread outcry from fans.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pomysłowi sprzeciwiało się także wielu kibiców. Argumentowano, że Pele, wł. Edson Arantes do Nascimento, choć wielokrotnie grał na tym obiekcie w barwach reprezentacji i klubu Santos (strzelił swą tysięczną bramkę w 1969 roku w meczu przeciwko miejscowemu Vasco da Gama) nie był związany z Rio de Janeiro. Pochodził ze stanu Minas Gerais, a większą część życia spędził w Sao Paulo.

Stadion, który był gospodarzem spotkań finałowych mistrzostw świata w 1950 i 2014, a także ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w 2016 roku, od dawna nosi imię Mario Filho, dziennikarza, który lobbował na rzecz jego budowy w latach czterdziestych dwudziestego wieku.

Pele, który nie skomentował ani propozycji nadania imienia obiektowi, ani zawetowania go przez gubernatora, uważany jest za najlepszego piłkarza w historii. Brazylijczyk nazywany "Królem futbolu" to trzykrotny mistrz świata (1958, 1962 i 1970 rok).

Czytaj więcej:

Złota Piłka: Pele, Maradona, Messi i Cristiano Ronaldo w "drużynie marzeń"

Messi wyrównał rekord Pelego, remis Barcelony z Valencią

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement