Rail strikes: Unions say solution is 'further away' than ever
Mick Whelan, leader of train drivers' union Aslef, said: 'We're further away than we started.' He was giving evidence to MPs on parliament's transport select committee, alongside leaders of the other unions representing rail workers.
Mick Whelan, lider związku zawodowego maszynistów Aslef, składał wyjaśnienia posłom w parlamentarnej komisji ds. transportu, wraz z liderami innych związków reprezentujących pracowników kolei. Zapytany przez posłów, jak blisko jest do osiągnięcia porozumienia w skali od 1 do 10, stwierdził, że "można byłoby uwzględnić zero".
W zeszłym tygodniu akcje strajkowe doprowadziły do masowego odwoływania połączeń, jednak obecnie nie planuje się kolejnych strajków.
Deal to end rail strikes is 'further away' than ever, say union leadershttps://t.co/wpiwaj2nSL
— BBC Politics (@BBCPolitics) January 11, 2023
Tymczasem w ubiegły piątek firmy kolejowe złożyły maszynistom pierwszą propozycję podwyżki płac na poziomie 8%, rozłożoną na dwa lata.
Whelan stwierdził, że nie może zarekomendować "żadnego z jej elementów", dodając, że mogłoby to "zniszczyć możliwość powrotu do rozmów w przyszłości".
Związek zawodowy Associated Society of Locomotive Engineers and Firemen (Aslef), reprezentujący maszynistów, oświadczył wcześniej, że "dąży do uzyskania podwyżek płac, które przynajmniej zniwelują wpływ rosnących cen", po tym, jak inflacja wzrosła powyżej 10%.
Z kolei związki zawodowe reprezentujące pracowników innych niż maszyniści, w tym Transport Salaried Staffs Association (TSSA) oraz związek Rail, Maritime and Transport (RMT), również ubiegają się o lepsze płace i warunki pracy dla swoich członków.
Mick Lynch this morning: "The Train operators can’t move without the DfT’s permission. DOO was put in by the @transportgovuk as part of a choreographed attempt to torpedo talks ahead of Christmas and make sure the strikes went ahead."https://t.co/JlMLUz6CV6
— RMT (@RMTunion) January 11, 2023
Mick Lynch, sekretarz generalny RMT, największego związku kolejowego, oświadczył, że perspektywy zawarcia umowy zależą od przebiegu rozmów i "dopóki nie osiągniemy porozumienia, to nic się nie zmieni", podkreślając, że oferty złożone do tej pory były znacznie poniżej inflacji. W zeszłym roku RMT odrzucił ofertę spółek kolejowych dotyczącą podwyżki o 8% w ciągu dwóch lat.
Steve Montgomery, przewodniczący Rail Delivery Group (RDG), który reprezentuje firmy kolejowe oznajmił, że wierzy w możliwość dojścia do ugody z RMT. Podobnie optymistycznie nastawia się do negocjacji Tim Shoveller, główny negocjator z ramienia Network Rail, który ocenił bliskość osiągnięcia porozumienia z RMT jako 7 na 10. Rozmowy mają odbyć się dzisiaj.
W grudniu Network Rail, która jest właścicielem i operatorem infrastruktury kolejowej w Wielkiej Brytanii, zaoferowała podniesienie płac swoim pracowników o około 9% w ciągu dwóch lat, jednak przy jednoczesnym wprowadzeniu zmian w warunkach pracy.
Czytaj więcej:
UK: Strajki kolejarzy już w pierwszym tygodniu nowego roku
Kolejarze w UK rozpoczęli kolejny strajk. Londyńczycy mierzą się z utrudnieniami w podróżowaniu
Widmo kolejnych strajków w londyńskim metrze. Po raz pierwszy mogą objąć Elizabeth Line
UK: Rząd wprowadzi obowiązek utrzymania kluczowych usług podczas strajków