Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Puls Biznesu": Zloty in the first days of the war

"Puls Biznesu": Zloty in the first days of the war
Jak radzi sobie polska waluta w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie? (Fot. Getty Images)
The war in Ukraine changed the prospects for the zloty. The risk of economic crisis and inflation persistence have a negative impact on the currency, but there are also positive phenomena, informs today's 'Puls Biznesu'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podkreśla gazeta, "od początku roku do połowy lutego złoty zyskał 2,1 proc. wobec koszyka 60 najważniejszych światowych walut". "Można było mieć nadzieję, że znajduje się na drodze do trwałego umocnienia po spadku wartości wywołanym pandemią - na koniec 2021 r. znajdował się 6 proc. poniżej wartości sprzed kryzysu. W stosunku do euro polska waluta zyskała w tym okresie 2 proc." - podaje.

Dodaje, że "inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła tę perspektywę". "Złoty jest teraz walutą gospodarki graniczącej z państwem, w którym trwa wojna, oraz takiej, która jest bezpośrednio narażona na jej skutki polityczne, społeczne i gospodarcze. I tak będą do niego podchodzić inwestorzy" - dowiadujemy się z dziennika.

Informując o argumentach związanych z osłabieniem złotego, "PB" zwraca uwagę, że w oczywisty sposób konflikt zbrojny w państwie graniczącym z Polską spowoduje, że tamtejsza waluta jest postrzegana gorzej. "Trzeba tu zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszym jest aspekt polityczno-militarny - wojna i potencjalna rosyjska okupacja Ukrainy silnie osłabiają bezpieczeństwo Polski. Tym samym posiadanie aktywów denominowanych w złotym staj się bardziej ryzykowne, a to w uproszczeniu powoduje zmniejszenie popytu na nie i w konsekwencji na polską walutę. Drugim jest aspekt społeczno-gospodarczy - nastąpi zupełne przerwanie relacji handlowych w bardzo wielu branżach między Polską a Ukrainą, do Polski trafi ogromna liczba uchodźców, zablokowany zostanie transport przez terytorium Ukrainy" - zaznacza.

Wśród argumentów przeciw osłabieniu złotego dziennik wymienia m.in. "sentyment inwestorów wobec złotego", który "nie pogorszył się bardzo mocno". "Oczywiście w kolejnych dniach i tygodniach może się to zmieniać, wiele będzie zależało od przebiegu konfliktu" - informuje. 

Dziś nad ranem kurs euro wynosił 4,729 zł, a dolara 4,2295 zł. Oznacza to osłabienie polskiej waluty o niespełna 0,8 proc. w stosunku do euro i do 1,12 proc. w stosunku do dolara.

Czytaj więcej:

Złoty kończy tydzień umocnieniem wobec dolara i osłabieniem wobec euro

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2024
  GBP 5.0353 złEUR 4.3067 złUSD 3.9682 złCHF 4.5113 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement