Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Public sexual harassment ‘to be outlawed’ in wake of Sarah Everard murder

Public sexual harassment ‘to be outlawed’ in wake of Sarah Everard murder
Napastliwe zaczepianie kobiet w pubie czy innych miejscach publicznych ma być w Wielkiej Brytanii zakazane. (Fot. Getty Images)
Pestering women in the street or in pubs could be outlawed in a bid to combat sexual harassment in public.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rząd będzie w przyszłym tygodniu rozpatrywał kwestię traktowania molestowania seksualnego w miejscach publicznych i podżegania do nienawiści wobec kobiet jako przestępstwa kryminalnego - informuje "Daily Telegraph".

Środki te są częścią przeglądu przepisów mających na celu ochronę kobiet przed przemocą po głośnej sprawie morderstwa Sarah Everard na początku tego roku. Jej śmierć z rąk funkcjonariusza policji, który zaczepił ją gdy szła ruchliwą drogą w Londynie, wstrząsnęła całym krajem.

Komisja Prawna odrzuciła jednak propozycję potraktowania mizoginii jako przestępstwa z nienawiści, w przeciwieństwie do przypadków, gdzie chodzi o rasę, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność lub tożsamość transpłciową.

"Komisja Prawa nie zamierza zaklasyfikować mizoginii jako przestępstwa z nienawiści, ponieważ byłoby to nieskuteczne, a w niektórych przypadkach przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego. Będzie jednak wymagać, aby molestowanie seksualne w miejscach publicznych było uznawane za przestępstwo, bo wpisuje się to w prace rządu dotyczące kryminalizacji wykorzystywania obrazów intymnych i będzie bardziej skuteczne w ochronie kobiet" - ujawniło mediom źródło na Whitehall.

Ze wstępnych informacji wynika, że niezgodne z prawem może być nachalne zaczepianie w transporcie publicznym, składanie propozycji seksualnych, wygłaszanie nieodpowiednich komentarzy seksualnych, śledzenie i uciążliwe telefonowanie do kogoś.

Dr Charlotte Proudman - prawniczka, która pomogła przygotować projekt ustawy, wyjaśnia, że karane będą przypadki, gdy ktoś np. wykrzykuje poniżające, wulgarne komentarze do kobiety idącej ulicą, co sprawia, że nie ​​czuje się ona bezpiecznie, albo gdy ktoś nie chce nas zostawić w spokoju w pubie lub innym miejscu publicznym.

W nadchodzących tygodniach rząd ma zamiar ogłosić także szereg informacji o kwalifikowaniu przestępstw związanych z działalnością gangów. Planowana jest ponadto reforma więziennictwa, której efektem ma być zmniejszenie wskaźników ponownego popełniania przestępstw poprzez pomoc więźniom w znalezieniu pracy.

Czytaj więcej:

W UK "dodatkowe środki bezpieczeństwa" po zabójstwie 33-latki z Londynu

Nowa kampania w londyńskim metrze. Zwraca uwagę na molestowanie seksualne

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement