Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pristina: EUR 50 per month for anyone who adopts stray dog

Pristina: EUR 50 per month for anyone who adopts stray dog
Szacuje się, że na ulicach mającej ok. 145 tys. mieszkańców stolicy Kosowa żyje obecnie ok. 4 tys. bezdomnych psów. (Fot. Getty Images)
As part of the 'Home for Every Dog' program, the authorities of the capital of Kosovo will pay EUR 50 per month to anyone who adopts a homeless pet, N1 television reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Burmistrz Prisztiny Perparim Rama ma nadzieje "rozwiązać problem wszechobecnych w mieście bezdomnych psów i zmienić podejście mieszkańców do zwierząt".

Władze miasta rozpoczęły już zabieranie zwierząt do schronisk, gdzie zostaną zaszczepione, wysterylizowane i przygotowane do adopcji.

"Psy stanowią poważny problem dla władz i mieszkańców; niektórzy przyznają, że kilkakrotnie musieli przed bezdomnymi psami uciekać" - podała telewizja.

Opublikowane w maju nagranie młodego mężczyzny brutalnie bijącego psa wstrząsnęło mieszkańcami Kosowa i doprowadziło do protestów aktywistów oraz miłośników zwierząt.

"To nie był odosobniony przypadek. Psom w Kosowie dzieje się krzywda codziennie, nie tylko w Prisztinie" - podkreśliła działaczka na rzecz praw zwierząt Argjenta Dociki.

Sami Hadzaj ze swoimi zaadoptowanymi psami. (Fot. ARMEND NIMANI/AFP via Getty Images)

Jedną z pierwszych osób, które odpowiedziały na apel władz, był mechanik Sami Hadzaj, który przyjął dziesięć zwierząt. 52-latek zbudował rząd bud na swoim podwórku we wsi w pobliżu Prisztiny i zapowiedział, że myśli o adopcji kolejnych psów.

Burmistrz oznajmił, że miasto posiada budżet pozwalający na poważne zajęcie się problemem, jednak "nie zostanie on rozwiązany z dnia na dzień". "Potrzebujemy do tego od 10 do 20 lat, a przede wszystkim potrzebujemy zmiany świadomości społecznej i więcej miłości do psów" - podkreślił Rama.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement