Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prince Andrew and Meghan Markle UK’s least favourite royals, says poll

Prince Andrew and Meghan Markle UK’s least favourite royals, says poll
Książę Andrzej był ulubionym synem królowej Elżbiety II. (Fot. Getty Images)
They may no longer be referred to as HRH, but Prince Andrew and Meghan Markle can still claim the titles of being the UK’s least favourite royals, a new poll has found.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Książę Yorku, którego słynny wywiad sprzed kilku lat w programie "Newsnight" stacji BBC jest obecnie tematem filmów ("Scoop" na platformie Netflix) i seriali telewizyjnych, zyskał aż 86 procent negatywnych wskazań. Tuż za nim znalazła się księżna Sussex z 64% niepochlebnych opinii.

Ich spadek popularności stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z księżną i księciem Walii, którzy odpowiednio zajęli pierwsze miejsca w ankiecie najbardziej popularnych "royalsów", zdobywając szczególną sympatię opinii publicznej za to, jak poradzili sobie z diagnozą raka u Kate.

Tymczasem brak popularności Andrzeja wynika z jego powiązań i budzącej wiele podejrzeń znajomości ze skazanym amerykańskim pedofilem Jeffreyem Epsteinem. To właśnie przez ten skandal cztery lata temu książę musiał odstąpić od wykonywania obowiązków publicznych.

Na zdj. z 2000 roku: Andrzej (drugi od lewej) na jednej z imprez odbywających się na Florydzie, w towarzystwie Epsteina (pierwszy od prawej). (Fot. Davidoff Studios/Getty Images)

W styczniu 2022 r. pozbawiono go królewskiego tytułu HRH po tym, jak jedna z ofiar Epsteina, Virginia Giuffre, oskarżyła syna królowej o napaść na tle seksualnym. Andrzej stanowczo zaprzeczał tym twierdzeniom, ale miesiąc później zawarł z oskarżającą go Amerykanką wielomilionową ugodę pozasądową, która obejmowała odszkodowanie i darowiznę na rzecz jej organizacji charytatywnej działającej "na rzecz praw ofiar".

Z kolei księżna Sussex została uznana za drugą najbardziej niepopularną członkinię rodziny królewskiej. Była amerykańska aktorka stała się postacią kontrowersyjną po tym, jak ona i jej mąż, książę Harry, zdecydowali się opuścić rodzinę królewską, zarzucając jej rasizm.

Meghan krytykowano za "niekrólewskie" krytykowanie w mediach swojej nowej rodziny przy jednoczesnym jawnym odcinaniu kuponów od swojego statusu "księżnej".

Harry i Meghan "podpadli" Brytyjczykom... (Fot. Getty Images)

Harry również nie wypadł pozytywnie w ankiecie – aż 61 procent respondentów wyraziło negatywną opinię na temat najmłodszego syna króla. Mąż Meghan "podpadł" wielu Brytyjczykom za zdradzanie tajemnic swojej rodziny w słynnej książce "Spare" ("Ten drugi").

Tymczasem księżna Walii Catherine okazała się ulubienicą Brytyjczyków - 76 procent respondentów przyznało bowiem, że postrzega ją w pozytywnym świetle. Jej mąż, książę Wiliiam, uzyskał wynik 73% poparcia.

W przychylnym świetle w sondażu wypadł też Karol – 63 procent badanych stwierdziło, że pozytywnie ocenia monarchę. Tuż przed nim znalazła się jednak jego młodsza siostra, księżna Anna, która uzyskała 71% pozytywnych ocen.

Karol, Kate i William cieszą się sympatią opinii publicznej na Wyspach. (Fot. Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images)

Drugim najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej, który był zaledwie o trzy procent mniej faworyzowany niż księżna Walii, jest książę William, którego pozytywnie oceniło 73 procent respondentów.

Sondaż przeprowadzono w burzliwym okresie dla rodziny królewskiej, którą wstrząsnęła diagnoza raka u Karola i Kate.

Czytaj więcej:

Harry i Meghan pogłębiają spór z rodziną królewską, uruchamiając własną witrynę Sussex.com

Książę Harry przegrał sprawę o odebranie mu ochrony osobistej w UK

Autorka królewskich biografii: Meghan Markle jest tak narcystyczna jak Wallis Simpson

Księżna Kate ujawniła, że ma raka i przechodzi chemioterapię

Sky News: Od końca kwietnia Karol III będzie częściej się pokazywać

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement