Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

President Zelensky: We are submitting application to join NATO in accelerated procedure

President Zelensky: We are submitting application to join NATO in accelerated procedure
Na zdj. z 27 września członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ słuchają przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas spotkania w Kwaterze Głównej ONZ, aby omówić konflikt na Ukrainie. (Fot. Getty Images)
Ukraine is submitting an application to join NATO in an accelerated procedure, announced on Friday the president of the country, Volodymyr Zelensky. This information was provided by the head of state after Friday's session of the National Security and Defense Council (NSDC).
News available in Polish

Prezydent na opublikowanym po posiedzeniu RBNiO nagraniu stwierdził, że Rosja po 24 lutego nie zatrzymałaby się na ukraińskich granicach, gdyby nie została powstrzymana. "Celem rosyjskiego uderzenia stałyby się kraje bałtyckie, Polska, Mołdawia, Gruzja i Kazachstan; Rosja starałaby się podbić różne narody Europy i Azji" - wyliczył.

Zełenski oświadczył, że Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium stara się ukraść to, co do niej nie należy. Próby aneksji prezydent ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". "Ukraina do tego nie dopuści" - zapewnił.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej na temat aneksji czterech okupowanych regionów Ukrainy przez Rosję 30 września 2022 r. (Fot. Getty Images)

"Tylko ścieżka wzmocnienia Ukrainy i wygonienia okupantów z całego ukraińskiego terytorium przywraca pokój; przejdziemy tę drogę" - zaznaczył.

Poinformował również, że jego kraj składa w trybie przyspieszonym wniosek o dołączenie do NATO. "De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie" - oznajmił prezydent.

"Wiemy, że to możliwe. Widzimy, jak w tym roku Finlandia i Szwecja rozpoczęły akcesję do Sojuszu bez Membership Action Plan" - podkreślił.

Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Ambasador Sergiy Kyslytsa podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Kwaterze Głównej ONZ. (Fot. Getty Images)

Wniosek został podpisany przez Zełenskiego, przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala.

Prezydent zapewnił też, że Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent. Obecny prezydent Rosji "nie wie, czym jest godność i uczciwość" - ocenił Zełenski.

"Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat" - oświadczył. Zaapelował do deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.

Czytaj więcej:

Amerykański politolog: Wojna w Ukrainie zmienia układ sił w Europie

Putin ogłasza częściową mobilizację i grozi Zachodowi bronią jądrową

Ruszyła akcja "Zbroimy Ukrainę". Polacy chcą kupić nowe helikoptery

Ekspertka: Putinowi nie chodzi tylko o terytoria, ale i uznanie strefy wpływów

    Rates by NBP, date 24.03.2023
    GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł

    Sport