Menu

European Super League: Project is 'on standby', says Real Madrid president Florentino Perez

European Super League: Project is 'on standby', says Real Madrid president Florentino Perez
"Superliga miała być kołem ratunkowym rzuconym piłkarstwu" - twierdzi Perez... (Fot. Getty Images)
The European Super League (ESL) is on 'standby' despite nine of the 12 founding teams withdrawing, says Real Madrid president Florentino Perez. After a furious backlash against the proposed tournament that was announced on Sunday, all six Premier League clubs involved withdrew on Tuesday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzisiaj rano stacja radiowa SER wyemitowała wywiad z szefem Realu, który jest jednocześnie przewodniczącym Superligi (ESL). Perez odniósł się w nim m.in. do słów jednego ze swoich zastępców w ESL, prezesa Juventusu Turyn Andrei Agnellego, który wczoraj przyznał, że "jeśli ma być szczery, to projekt nie będzie teraz kontynuowany".

W niedzielę ogłoszono, że 12 czołowych klubów piłkarskich Starego Kontynentu: Manchester City i United, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Liverpool i Tottenham Hotspur z Anglii, hiszpańskie Real Madryt, Barcelona i Atletico Madryt oraz Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan z Włoch zdecydowało się utworzyć zamknięte rozgrywki, w których docelowo miało wziąć udział 20 zespołów.

Jednak pod wpływem silnej krytyki i presji z różnych stron, m.in. UEFA, FIFA, polityków i kibiców, już we wtorek pierwsze kluby-założyciele zaczęły się wycofywać. W środę na placu boju pozostały praktycznie tylko Real i Barcelona, zatem powszechnie uznano, że projekt w tych okolicznościach nie ma racji bytu.

"Lawina krytyki, jaka na nas spadła, była taka, jakbyśmy kogoś zabili, jakbyśmy zabili, a co najmniej chcieli zabić futbol. A nasz cel był całkiem inny - chcieliśmy piłkę nożną uratować" - podkreślił Perez.

Hiszpański działacz i przedsiębiorca wskazał, że choć działa w futbolu od ponad 20 lat, to jeszcze nigdy nie widział takich zagrożeń jak teraz.

"Superliga miała być kołem ratunkowym rzuconym piłkarstwu. Być może nasz pomysł nie został najlepiej zaprezentowany i wyjaśniony, ale... nie dano nam szansy. Pracowaliśmy wspólnie nad nim trzy lata" - dodał szef "Królewskich", który wskazał, że absolutnie nie spodziewał się takich reakcji z niemal wszystkich stron.

Perez zaznaczył, że jego zdaniem projekt nie upadł i należy do niego wrócić, choćby ze względu na obecny format rywalizacji w Lidze Mistrzów.

"Jest stary i nieatrakcyjny. Emocje zaczynają się dopiero od ćwierćfinałów" - ocenił.

Na pytanie, dlaczego przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do Superligi nie zapytał o zdanie kibiców-członków klubu, odparł: "A czy pytam ich, z którymi piłkarzami chcę podpisać kontrakt".

Czytaj więcej:

Infantino o Superlidze: "FIFA stoi murem za UEFA"

Kluby Premier League wycofują się z Superligi

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement