Menu

President Macron: Lukashenka must go

President Macron: Lukashenka must go
Białoruska opozycja liczy na zaangażowanie Francji w walkę o wolną Białoruś. (Fot. Getty Images)
The President of Belarus, Alyaksandr Lukashenka 'must go,' French President Emmanuel Macron said in an interview with the French newspaper 'Le Journal du dimanche'.
Advertisement
News available in Polish

"To, co dzieje się na Białorusi, to kryzys władzy, władzy autorytarnej, która nie może zaakceptować logiki demokracji i która utrzymuje się siłą. To jasne, że Łukaszenka musi odejść" - podkreślił Macron.

Prezydent Francji podkreślił również, że jest "pod wrażeniem odwagi demonstrantów" na Białorusi. "Wiedzą, jakie ryzyko podejmują, a mimo to kontynuują działania na rzecz demokracji w tym kraju" - dodał Macron.

Macron wskazał, że większość demonstrantów nie kwestionuje wyjątkowo bliskich relacji ich kraju z Rosją. Francuski przywódca przypomniał, że 14 września rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który tego samego dnia spotkał się w Soczi z Łukaszenką. "Powiedziałem Putinowi, że Rosja ma poważną rolę do odegrania i rola ta może być pozytywna, jeśli tylko nakłoni Łukaszenkę do uznania prawdy urn wyborczych i zwolnienia więźniów politycznych" - przekazał Emmanuel Macron. "To było przed dwoma tygodniami, a więc nie tak dawno" - dodał.

Na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko Łukaszence. (Fot. Getty Images)

W przyszłym tygodniu Emmanuel Macron złoży swoją pierwszą wizytę na Litwie i Łotwie, dwóch państwach bałtyckich, które liczą na jego wsparcie w obliczu kryzysu politycznego na Białorusi i rosyjskiej presji.

Unia Europejska nie uznała wyboru Łukaszenki, a Litwa udzieliła schronienia liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej.

Według władz w Paryżu, "nie jest wykluczone" spotkanie Macrona w Wilnie z białoruską opozycją. Swiatłana Cichanouska przekazała w czwartek dziennikowi "Le Figaro", że ma duże oczekiwania wobec prezydenta Macrona.

"Chcemy, aby prezydent Francji zaangażował się w przełamanie impasu na Białorusi i pełnił rolę mediatora. Emmanuel Macron musi mówić głośniej, dużo od niego oczekujemy" – podkreśliła Cichanouska.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Łukaszenka.

Czytaj więcej:

UE nie uzna Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Raab: Potajemna inauguracja Łukaszenki jeszcze bardziej go dyskredytuje

USA, Kanada i UK nałożą sankcję na Białoruś

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement