Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portugal: After pandemic, there are more and more places where you can no longer pay with cash

Portugal: After pandemic, there are more and more places where you can no longer pay with cash
Na zdj. Porto - druga co do wielkości metropolia w państwie po Lizbonie. (Fot. Getty Images)
In Portugal, recovering from pandemic sanitary restrictions, there are more and more commercial and service premises where it is only possible to pay by card. Fears of coronavirus infection are, according to some, just an excuse.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W samolotach kilku linii lotniczych kursujących do Portugalii, której turystyka niemal wróciła do stanu sprzed pandemii Covid-19, w dalszym ciągu na pokładzie nie można płacić gotówką. Przewoźnicy zazwyczaj uzasadniają to koniecznością ograniczenia kontaktu z powodu możliwego zakażenia koronawirusem.

Na podobne rozwiązanie decyduje się w Portugalii coraz więcej placówek handlu i usług. Jest wśród nich m.in. sieć lizbońskich piekarni Gleba, której klienci nie mają już możliwości zakupu pieczywa za gotówkę, o czym klientów przy wejściu do lokali informuje odpowiedni napis.

Choć w uzasadnieniu władze spółki twierdzą, że "przestali akceptować gotówkę w dobie pandemii, aby ochronić klientów i pracowników", to lizbońska rozgłośnia Observador wskazuje, że praktyka ta upowszechnia się również z chęci znalezienia oszczędności.

Część przedsiębiorców z portugalskiego sektora handlu, usług i rozrywki, którzy przeszli na płatności wyłącznie w formie elektronicznej, wskazuje, że zaletą jest rezygnacja z "dodatkowego pracownika na kasie" oraz konieczności "liczenia utargu w banknotach i monetach".

Płatność kartą od lat wypiera transakcje gotówkowe - szczególnie w popularnych turystycznych krajach takich jak Portugalia. (Fot. Getty Images)

Praktyka upowszechniła się również na niektórych festiwalach muzycznych w Portugalii, a także w placówkach gastronomicznych sieci Time Out Market w Lizbonie. "Sa też inne motywy, takie jak np. bezpieczeństwo lokali, kradzieże, kwestie podatkowe, transport utargu do banku na koniec dnia pracy oraz problem z fałszywymi banknotami" - przyznali przedstawiciele Time Out Market.

W ocenie lizbońskiej ekonomistki Any Silvy, z czasem powinno dojść w Portugalii do powrotu dawnych nawyków oraz zwiększenia liczby transakcji gotówkowych.

"Myślę, że tendencja ograniczania klientom możliwości zapłaty gotówką nie upowszechni się w Portugalii. Jej mieszkańcy to klienci z wciąż stosunkowo tradycyjnym (nastawieniem)" - wyjaśnia Silva.

Tymczasem przedstawiciele środowisk prawniczych twierdzą, że w okresie popandemicznym zabranianie klientom płacenia gotówką to ograniczenie bez uzasadnienia. "Obecnie nie występują zagrożenia sanitarne, które uzasadniałyby praktykę odmawiania klientom (możliwości) płacenia w gotówce" - uważa lizboński prawnik Bruno Santos.

Portugalia znów cieszy się rosnącą liczbą turystów i pieniędzmi, jakie zostawiają... (Fot. Getty Images)

Ekonomiści wskazują tymczasem, że wraz z powrotem do nawyków zakupowych sprzed pandemii wzrosła liczba transakcji kartami płatniczymi, głównie wśród odwiedzających Portugalię turystów.

Z raportu firmy Reduniq, analizującej transakcje realizowane w Portugalii za pośrednictwem kart płatniczych, wynika, że obcokrajowy wydali tam podczas tegorocznych wakacji o 82 proc. więcej niż w 2021 r.

Najwięcej pomiędzy 1 lipca a 15 września br. wydali Francuzi. Odpowiadali oni za 18 proc. wszystkich wydatków obcokrajowców w Portugalii.

Na kolejnych miejscach pod względem ogólnej wartości wydatków w sezonie wakacyjnym znaleźli się obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA - odpowiednio 14, 11 i 10 proc.

Według Reduniq, najwięcej podczas jednej transakcji kartą płacili Irlandczycy - średnio 112 euro.

Czytaj więcej:

Niemal połowa Polaków woli płacić bezgotówkowo

Zapłać za zakupy uśmiechem – testy nowej technologii rozpoznawania twarzy

Większość Polaków chce płacić zbliżeniowo podróżując za granicę

Płatności kartą we Włoszech obowiązkowe. Kara za odmowę

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement