Public support for monarchy returns to an all-time low

Organ National Centre for Social Research (NatCen) stwierdził, że chociaż rok 2022 wykazał pozytywny wzrost nastawienia do monarchii, to w tym roku ponownie spadł do poziomu z 2021 r.
Odkąd w 1983 r. rozpoczęto badanie postaw społecznych wobec monarchii, większość badanych osób konsekwentnie powtarzała, że monarchia w Wielkiej Brytanii jest "ważna dla kraju i społeczeństwa". W 2021 r. ten odsetek był jednak zaskakująco niski - tylko 29 proc. osób podpisało się pod powyższym stwierdzeniem.
Co więcej, 25 proc.zapytanych uznało, iż "monarchia w ogóle nie jest czymś istotnym i powinna być zniesiona".

NatCen odkrył również spójny trend, zgodnie z którym młodsi ludzie rzadziej niż starsi twierdzą, że członkowie rodziny królewskiej są "bardzo ważni" dla Wielkiej Brytanii.
Chwilowy wzrost poparcia dla monarchii w 2022 roku zbiegł się z obchodami Platynowego Jubileuszu i śmiercią królowej Elżbiety II, co - zdaniem ekspertów - mogło wpłynąć na nastroje społeczne.
"Chociaż obserwujemy tendencję spadkową poparcia dla monarchii, z danych jasno wynika, że ważne narodowe wydarzenia i uroczystości, takie jak jubileusze, śluby i narodziny, mają wyraźny i pozytywny wpływ na społeczeństwo, jeśli chodzi pogląd na rodzinę królewską" - skomentował wyniki badania dyrektor naczelny NatCen, Guy Goodwin.
Z tego też powodu oczekuje się, że koronacja Karola III zwiększy odsetek osób przychylnych monarchii, choć na ten dzień zorganizowano także bardzo duży marsz antyrojalistów pod hasłem "Nie mój król". Przeciwnicy Karola III uważają, że organizowanie wydarzenia "za miliony funtów" jest nie na miejscu, zwłaszcza wobec trwającego kryzysu związanego z kosztami życia.
Czytaj więcej:
Król Karol III i Camilla wybrali przepis na koronacyjne danie dla poddanych
Weekend koronacyjny Karola III: Oto pełny program wydarzeń i jak wziąć w nich udział
Ujawniono nieznane zdjęcia księcia Karola z 1969 roku. Pozuje na nich w koronie
Uber wprowadza przewóz karocą z okazji koronacji Karola III
Brytyjscy cukiernicy zrobili popiersie króla Karola III z czekolady i batoników