Menu

Polish women in the UK are particularly vulnerable to domestic violence. How to get help?

Polish women in the UK are particularly vulnerable to domestic violence. How to get help?
Organizacja pomagająca Polkom codziennie otrzymuje 50 telefonów od ofiar przemocy domowej. (Fot. Getty Images)
During national lockdowns around the globe, cases of domestic violence and abuse increased by an estimated 30 to 50 per cent, according to research by Polish foundation HumanDoc. Staying under one roof for prolonged periods of time trapped victims with their abusers, and made getting help even more difficult than usual.
Advertisement
News available in Polish

Jedną z instytucji, które niosą pomoc Polkom zamieszkałym w Anglii jest organizacja OPOKA. Jak przekazała portalowi Bristol24/7 jej założycielka, Aneta Maryla Mackell, organizacja codziennie otrzymuje ok. 50 telefonów od ofiar przemocy domowej. 

Działacze OPOKI starannie oceniają zagrożenie i skalę przemocy, na jaką narażona jest osoba dzwoniąca - mając na względzie to, że priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci i kobiet. Następnie opracowywany jest plan bezpieczeństwa i wsparcia. W miejscach, gdzie istnieje bezpośrednie ryzyko przemocy, podejmowana jest interwencja, a odpowiednie organy otrzymują informację o zajściu.

Założycielka OPOKI podkreśliła, że każdy przypadek przemocy domowej powinien być zgłaszany policji. W przypadku bariery językowej, policja zawsze jest w stanie zaoferować pomoc tłumacza.

"W polskiej kulturze wciąż istnieje cicha zgoda dla fizycznego i psychicznego znęcania się nad kobietami i dziećmi. Kobiety wstydzą się przyznać, że są ofiarami przemocy domowej. Czasami po prostu nie zdają sobie sprawy, że kontrola wydawanych pieniędzy, przemoc seksualna czy wyzwiska są przemocą domową" - zauważyła Aneta Maryla Mackell.

"W wielu rodzinach, zwłaszcza katolickich, rozwód wydaje się niemożliwy, dlatego tak wiele Polek nie może uciec od toksycznych czy wręcz niebezpiecznych związków" - dodała na łamach portalu Bristol24/7.

"Czasami kobiety nie chcą oficjalnie zgłaszać przemocy. Ale jeśli naszym zdaniem kobiecie lub jej dzieciom grozi niebezpieczeństwo, mamy prawo złamać zasadę poufności i wzywamy policję. Wspieramy Polki w nawiązywaniu kontaktów z radcami prawnymi, urzędnikami miejskimi Bristolu, urzędnikami Job Centre, szkołami, lekarzami, sądami" - wskazała ekspertka.

Darmowa infolinia dla Polek, które doświadczają przemocy domowej, znajduje się pod numerem telefonu 0300 365 1700. Z infolinii mogą skorzystać również mężczyźni będący ofiarami przemocy domowej. 

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji OPOKA.

Czytaj więcej:

KE: Przystąpienie UE do konwencji stambulskiej priorytetem

W UK epidemia przemocy domowej wobec mężczyzn

Anglia: Lokalne urzędy ze wsparciem dla ofiar przemocy domowej

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement