Menu

Polish climbers divided about the first winter ascent to K2

Polish climbers divided about the first winter ascent to K2
K2, czyli Czogori, ma 8 611 m. To drugi co do wysokości szczyt Ziemi, znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. (Fot. Getty Images)
Some congratulate the Nepalese who were the first to reach the K2 summit on Saturday, others congratulate, but at the same time emphasize that it was not a feat. The most controversial is the reaction of Adam Bielecki, who gives the impression of a man dissatisfied with the fact that ten Nepalese mountaineers did what he did not.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W sobotę ok. godziny 13:00 czasu polskiego dziesięciu Szerpów stanęło na szczycie K2. Zimą przed nimi nie dokonał tego nikt, choć próbowało wielu, także Polaków. Reakcje polskich himalaistów na ten wyczyn są różnorodne. Kinga Baranowska i Andrzej Bargiel cieszą się z ich sukcesu, natomiast Adam Bielecki zarzuca im oszustwo, czyli korzystanie z butli tlenowych.

Bielecki to himalaista, który próbował zdobyć szczyt K2 w styczniu 2018 roku wspólnie z Denisem Urubką, Jarosławem Batorem i Piotrem Tomalą. Tamta Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 najpierw została przerwana, bo jej członkowie postanowili ruszyć na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, którzy walczyli o życie na Nanga Parbat. Po akcji ratunkowej członkowie wyprawy wrócili na K2, ale nie udało im się zdobyć góry.

"Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - napisał na Twitterze. Na komentarze, że jeden z dziesięciu Szerpów wszedł na K2 bez wspomagania się tlenem, Bielecki stwierdził, że jeśli pozostali członkowie wyprawy korzystają z tlenu, zakładając na przykład liny poręczowe, to ten jeden, który tlenu nie używa, i tak ma łatwiej.

Inni wybitni polscy himalaiści nie mieli zastrzeżeń i po prostu pogratulowali zdobywcom. "Bardzo się cieszę, że wykorzystali w końcu swój niesamowity potencjał po to, by spełnić własne marzenie górskie. Wielkie gratulacje dla całej ekipy! Jesteście Wielcy!" - napisał Andrzej Bargiel, który 22 lipca 2018 zjechał z K2 na nartach jako pierwszy człowiek w historii. Dodał, że zawsze podziwiał Szerpów (czyli ludu pochodzenia indyjskiego, zamieszkujących okolice Himalajów - przyp. red). "Traktowali mnie zawsze jak swojego" - napisał i dodał: "Piękny symbol i powrót do korzeni. Poczekali na siebie przed szczytem, by wspólnie wejść i cieszyć się zwycięstwem. Raz jeszcze gratuluję! Schodźcie bezpiecznie!".

Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników, która realizuje program kobiecych wejść na najwyższe góry świata bez wspomagania się tlenem napisała, że to wybitne osiągnięcie, i że życzy Szerpom bezpiecznego powrotu.

Czytaj więcej:

35 lat temu Polacy jako pierwsi w historii stanęli zimą na Czo Oju

45 lat temu Polki dokonały pierwszego w świecie kobiecego wejścia na ośmiotysięcznik

Himalaista Janusz Gołąb: Interesuje mnie styl wspinaczki, a nie komercja [wywiad]

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 13.04.2021
  GBP 5.2727 złEUR 4.5627 złUSD 3.8342 złCHF 4.1473 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement