Menu

Polish Law and Justice (PiS) plans to stay in the EU: media

Polish Law and Justice (PiS) plans to stay in the EU: media
Polskie media dotarły do nowej rządowej strategii na następne lata. (Fot. Getty Images)
PiS, which is currently the largest political party in the Polish parliament and the dominant party of the United Right ruling coalition, it does not intend to remove Poland from the European Union, at least not in the next 10 years - the Polish daily 'Dziennik Gazeta Prawna' reports.
Advertisement
News available in Polish

"DGP" podaje, że dokument ma być przyjęty do końca roku. "Pokazuje zamiary rządu dotyczące administracji, samorządów, finansów publicznych. Wielokrotnie powołuje się na członkostwo Polski w UE - w kontekście korzyści, wpisywania się w unijne strategie, np. Zielonego Ładu, polityki bezpieczeństwa, wreszcie celów na polską prezydencję w Radzie Europejskiej w 2025 r." - podaje dziennik.

Według gazety, strategia zapowiada także nowy model finansowania samorządów, możliwe korekty terytorialne, zmiany w wymiarze sprawiedliwości czy nowy, wieloletni model budżetu państwa. Liczące 160 stron "Sprawne i nowoczesne państwo 2030" określa główne kierunki działań politycznych rządu w kolejnych latach. Wskazuje też aktualne problemy związane z funkcjonowaniem państwa i nakreśla plany ich rozwiązania.

"DGP" podaje, że dokument zakłada mocne osadzenie Polski w UE. "Mimo obaw, jakie pojawiły się w kontekście polsko-węgierskiego weta do unijnego budżetu oraz zarzutów o Polexit, w dokumencie wiele jest nie tylko odwołań do UE, ale wręcz wpisania Polski w politykę i strategię Wspólnoty. W kontekście bezpieczeństwa mowa jest o wzmacnianiu systemu Schengen, ale także wyciąganiu wniosków z kryzysu migracyjnego i covidowego. Ponadto UE występuje jako podmiot bezpieczeństwa militarnego Polski w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa" - pisze.

Według dziennika, jednym ze zdefiniowanych problemów w strategii jest kwestia lepszego korzystania z funduszy unijnych, które są zarządzane bezpośrednio przez Komisję Europejską. Projekt mówi nie tylko o czerpaniu korzyści z członkostwa i budżetu UE, lecz także o wpisaniu polskiej strategii w duże strategie unijne, w tym w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada on osiągnięcie do 2050 r. neutralności oddziaływania gospodarki europejskiej na klimat i środowisko.

Polacy wciąż są euroentuzjastami: ponad 80 proc. zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE. (Fot. Getty Images)

Ponadto, "DGP" ocenia, że dokument "zasadniczo nie zakłada rewolucyjnych zmian, raczej kontynuację już obranego przez PiS kursu".

Tymczasem, jak wynika z sondażu IBRiS na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita", ponad 81,1 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Za wyjściem z UE opowiada się 11 proc. z nas. (7,9 proc. odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć").

Jednocześnie "Rz" ocenia, że nie chcemy, by o tym, czy łamana jest u nas praworządność, orzekały inne kraje. Prawo to ponad połowa badanych przyznaje jednak europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości - wskazuje gazeta.

Z sondażu dla "Rz" wynika, że badani są podzieleni na niemal równe grupy w odpowiedzi na pytanie, czy zgadzają się z unijną propozycją, "by fundusze rozwojowe dla poszczególnych krajów uzależnione były od oceny stosowania zasad praworządności". Na "tak" jest 44,8 proc., na "nie" 44,2 proc., a 11 proc. nie ma zdania.

Z sondażu wynika też, że mimo prounijnej postawy badani nie obawiają się, że konflikt i polskie ewentualne weto doprowadzić może do Polexitu. Przeważają też opinie, że w wyniku powiązania wypłaty środków unijnych z przestrzeganiem praworządności możemy stracić dostęp do tych środków - uważa tak ponad 58 proc. respondentów, a 33,6 proc. jest przeciwnego zdania. Jednak już na pytanie, czy weto postawione przez premiera Mateusza Morawieckiego może nam ten dostęp uniemożliwić, 53,5 proc. uważa, że tak się nie stanie.

Czytaj więcej:

Tusk: Polsce nie grozi Polexit

Niemiecka prasa: Polska "wykatapultowana" z systemu prawnego UE

Sondaż: Polacy nie wierzą w Polexit

Polska na drodze wyjścia z UE? Jest odpowiedź z ambasady

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement