Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles positive about the 4-day working week. "It will not reduce productivity"

Poles positive about the 4-day working week. "It will not reduce productivity"
Temat 4-dniowego tygodnia pracy jest czymś o wiele więcej niż debatą o liczbie godzin – to rozmowa o wartościach, oczekiwaniach i przede wszystkim o przyszłości pracy. (Fot. Getty Images)
72 per cent of respondents are not concerned that the 4-day week will result in reduced productivity, 19 per cent of respondents hold the opposite view, according to the ClickMeeting survey. At the same time, 24 per cent of those questioned believe they have too many responsibilities at work.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wskazano w informacji na temat badania platformy do webinarów, spotkań online ClickMeeting, 43 proc. ankietowanych uważa, że 4-dniowy tydzień pracy zwiększy naszą produktywność, natomiast 29 proc. respondentów twierdzi, że nie ulegnie ona zmianie. Natomiast 19 proc. osób uważa, że staniemy się mniej produktywni.

44 proc. badanych twierdzi, że najlepiej pracowaliby w trybie 4 dni w tygodniu, 22 proc. preferuje pracę zdalną lub hybrydową, 17 proc. osób nie ma zdania. 14 proc. chciałoby większej liczby przerw, a 4 proc. twierdzi, że pomogłyby im rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Według Martyny Grzegorczyk z ClickMeeting wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy wymagałoby dostosowania rozwiązań dopasowanych do danej branży i odpowiedniego okresu przejściowego.

Zdaniem 72 proc. ankietowanych 4-dniowy tydzień pracy nie zmniejszy produktywności pracowników. (Fot. Getty Images)

"Temat 4-dniowego tygodnia pracy jest czymś o wiele więcej niż debatą o liczbie godzin – to rozmowa o wartościach, oczekiwaniach i przede wszystkim o przyszłości pracy. Jako ClickMeeting chcemy wspierać pracodawców oraz pracowników w efektywnych modelach wypełniania służbowych obowiązków, które przyniosą im największe możliwe korzyści" - skomentowała.

Z danych przedstawionych przez ClickMeeting wynika, że 73 proc. ankietowanych uważa, iż praca zdalna lub hybrydowa powinna być standardem w miejscach pracy, w których jest to możliwe, 14 proc. nie ma opinii na ten temat, a 13 proc. respondentów jest temu przeciwnych.

Badani zostali też zapytani o ich obowiązki służbowe. 63 proc. ankietowanych deklaruje, że ilość zadań, które mają do wykonania w trakcie dnia, jest odpowiednia. Natomiast 24 proc. twierdzi, że ma obecnie za dużo pracy. Co dziesiąty respondent oczekuje więcej wyzwań, a 3 proc. nie ma zdania na ten temat.

79 proc. respondentów stwierdziło, że Polacy są pracowici, 13 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat, a 8 proc. uważa, że nie pracujemy zbyt wiele.

Badanie przeprowadzono w marcu 2024 r. na grupie 1 000 osób. Ankietowani to osoby w wieku 18-27 lat (18 proc.), 28-44 lata (44 proc.) 45-59 lat (33 proc.) oraz 60 lat i powyżej (6 proc.). 47 procent wszystkich osób to kobiety, a 53 procent mężczyźni. Respondenci to osoby, zamieszkujące miejscowości do 5 tysięcy mieszkańców (40 proc.), od 5 do 20 tysięcy (12 proc.), od 20 do 100 tysięcy mieszkańców (19 proc.), od 100 do 500 tysięcy mieszkańców (18 proc.) oraz powyżej 500 tysięcy mieszkańców (12 proc.).

ClickMeeting to polska firma, która powstała w 2011 roku i udostępnia aplikację, platformę do webinarów na całym świecie w 8 wersjach językowych.

Czytaj więcej:

Większość firm w UK biorących udział w pilotażu wprowadziło na stałe 4-dniowy tydzień pracy

Ponad połowa Polaków za czterodniowym tygodniem pracy

Badanie: Polacy drudzy w Unii Europejskiej pod względem długości tygodnia pracy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement