Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles are planning holidays. The most preferably abroad and by plane

Poles are planning holidays. The most preferably abroad and by plane
Wśród zagranicznych kierunków wakacyjnych chętnie wybieranych przez Polaków, znalazły się Włochy. Na zdj. jedna z najpiękniejszych plaż w regionie Kalabria. (Fot. Getty Images)
Poles most often search for accommodation for holidays abroad and cheap air travel on the Internet, Google Polska's analysis shows. In the first holidays without significant restrictions we will return to pre-pandemic travels,' said Jacek Bisinski of Google Polska.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z najnowszej analizy trendów w wyszukiwarce przygotowanej przez Google Polska wynika, że wyszukiwania haseł związanych z podróżami w maju tego roku przewyższyły poziom wyszukiwań z czasu przed pandemią, czyli z lipca 2019 roku.

W maju 2022 r. fraza "noclegi na wakacje" była o 40 proc. częściej wpisywana do wyszukiwarek niż rok temu. Podobnie jak hasło "loty", które odnotowało 20 proc. wzrost. "Co więcej, o 45 procent wzrosła liczba wyszukiwań lotów porównując maj 2022 do maja 2019, czyli do czasu jeszcze przed pandemią" - poinformował Jacek Bisiński, Travel Consultant w Google Polska.

Jego zdaniem już rok temu widoczna była zmiana trendu co do wyboru kierunków wakacyjnych w porównaniu do pierwszych, pandemicznych wakacji w 2020. Pojawiło się większe zainteresowanie podróżami lotniczymi i coraz chętniej planowane były podróże zagraniczne.

"Dziś z pewnością możemy potwierdzić hipotezę, że w pierwsze wakacje bez znaczących obostrzeń Polki i Polacy wrócą do przedpandemicznych przyzwyczajeń. Mówi o tym na pewno wielkość wyszukiwań związanych z lotami, która w maju 2022 już przekroczyła rekordowy poziom z lipca 2019" - skomentował.

W tym roku spada zainteresowanie kamperami i podróżami przyczepami kempingowymi. (Fot. Getty Images)

Google przeanalizował też hasła związane z wyszukiwaniem atrakcji turystycznych w różnych regionach Polski. Najczęściej wpisywanym hasłem były Energylandia, Zakopane, Park wodny Suntago, Szklarska Poręba, Kazimierz Dolny, Karpacz, Zoo we Wrocławiu, Kołobrzeg, Szczyrk i Bieszczady. Z kolei spada zainteresowanie kamperami i podróżami przyczepami kempingowymi.

"Frazy związane z kamperami i przyczepami kempingowymi w maju odnotowały spadek w porównaniu do 2021 i 2020 roku, odpowiednio -11 procent oraz -13 procent w skali rok do roku" - ocenił i dodał, że jednak nadal wyszukiwania tych fraz są na poziomie wyższym o 61 proc. niż w maju 2019 roku.

Wśród kierunków zagranicznych w czołówce wyszukiwanych haseł znalazły się Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja i Chorwacja. "Kraje, takie jak Egipt, Malediwy czy Dominikana, które w czasie pandemii zyskały na popularności ze względu na brak obowiązujących obostrzeń dotyczących wjazdu, powróciły na miejsca sprzed pandemii, czyli kolejno na 13, 34 i 41 miejsce" - stwierdził.

W maju 55 proc. wyszukiwań związanych z podróżami w Polsce dotyczyło lokalizacji w kraju, a kierunki zagraniczne stanowiły 45 proc. "Liczby te praktycznie pokrywają się z danymi sprzed pandemii, czyli z 2019 roku, kiedy podróże krajowe stanowiły 56 procent wyszukiwań, a zagraniczne 44 procent" - wyjaśnił. W 2020 i 2021 roku lokalizacje w Polsce dominowały nad zagranicznymi i stanowiły ponad 60 proc. wszystkich wyszukiwań lokalizacji wakacyjnych.

W ocenie Bisińskiego wyszukiwania w Google wskazują, że "zachowania podróżnicze Polek i Polaków w kontekście turystyki lokalnej w porównaniu do zagranicznej wróciły do poziomu sprzed pandemii". "Co więcej, hasło tanie loty cieszy się zainteresowaniem na niespotykanym dotąd poziomie. W maju 2022 jego popularność wzrosła o 138 procent w zestawieniu rok do roku" - podsumował.

Czytaj więcej:

Ekspert ds. lotnictwa: "Rozważcie rezygnację z wakacji"

Blisko dwie trzecie mieszkańców Polski planuje letni wyjazd na wakacje

Zainteresowanie wakacjami w Polsce o 1/3 mniejsze niż przed rokiem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.09.2022
  GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement