Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

City bus was hijacked and burned during riots in Belfast

City bus was hijacked and burned during riots in Belfast
W Irlandii Północnej sytuacja jest bardzo niestabilna. Na zdjęciu: Pozostałości uprowadzonego wczoraj autobusu. (Fot. Getty Images)
During the Wednesday riots in Belfast, a city bus was hijacked and then burned, Northern Irish police said. Their participants also attacked the officers and battered the reporter of the Belfast Telegraph, who was reporting the protests.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z komunikatu policji ani relacji przekazywanych przez media nie wynika, by w trakcie uprowadzenia autobusu byli w nim pasażerowie ani by ktokolwiek odniósł obrażenia. Jest to jednak najpoważniejszy incydent, do jakiego doszło w czasie trwającej od kilku dni fali zamieszek w Irlandii Północnej. Na zamieszczonych zdjęciach i nagraniach wideo widać kłęby dymu unoszące się z obrzuconego butelkami z benzyną autobusu, a następnie całkowicie zwęglony wrak.

Do zdarzenia doszło w zachodniej części Belfastu, w cieszącej się nienajlepszą sławą lojalistycznej dzielnicy Shankill, ok. 18:00 miejscowego czasu. Wcześniej uczestnicy zamieszek obrzucali kamieniami i butelkami z benzyną funkcjonariuszy policji, a także podpalali na ulicach opony i kosze na śmieci. Jak poinformował fotoreporter "Belfast Telegraph" Kevin Scott, w trakcie pracy został zaatakowany od tyłu przez dwóch mężczyzn, którzy go poturbowali i uszkodzili jego aparat fotograficzny.

Policja wezwała do unikania okolic, w których trwają zamieszki i poinformowała o zamknięciu bram w płotach oddzielających dzielnice protestanckie od katolickich.

"To nie jest protest. To jest wandalizm i próba zabójstwa. Te działania nie reprezentują ani unionizmu, ani lojalizmu. Są one zawstydzające dla Irlandii Północnej i służą jedynie odwróceniu uwagi od prawdziwych sprawców łamania prawa z Sinn Fein. Moje myśli są z kierowcą autobusu" - oświadczyła szefowa północnoirlandzkiego rządu Arlene Foster.

Nawiązała ona do bezpośredniej przyczyny trwających od kilku dni zamieszek. Jest nią zeszłotygodniowa decyzja północnoirlandzkiej prokuratury, by nie postawić nikomu zarzutów w związku z pogrzebem wysokiego rangą bojownika Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), w którym - mimo restrykcji przeciwepidemicznych - uczestniczyło ok. 2 000 osób, w tym 24 polityków Sinn Fein.

Decyzja ta spotęgowała napięcie wśród północnoirlandzkich unionistów i lojalistów, czyli zwolenników utrzymania prowincji w składzie Zjednoczonego Królestwa. Od kilkunastu tygodni coraz głośniej wyrażają oni niezadowolenie z protokołu w sprawie Irlandii Północnej, który jest częścią umowy o brexicie i który faktycznie stworzył granicę celną między nią a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa.

Zaniepokojenie sytuacją w Irlandii Północnej wyraził wczoraj wieczorem brytyjski premier Boris Johnson. "Jestem głęboko zaniepokojony scenami przemocy w Irlandii Północnej, zwłaszcza atakami na PSNI, która chroni ludzi i przedsiębiorstwa, atakiem na kierowcę autobusu i napaścią na dziennikarza. Drogą do rozwiązywania różnic jest dialog, a nie przemoc czy przestępczość" - napisał na Twitterze.

Jak podała policja, od początku zeszłego tygodnia w zamieszkach obrażenia odniosło 41 funkcjonariuszy. Ostrzegła ona, że grupy przestępcze odpowiedzialne za podsycanie zamieszek wciągają w nie nawet kilkunastoletnie dzieci. Wśród 10 aresztowanych do tej pory osób byli 13- i 14-latek.

Czytaj więcej:

Brexit: Nastolatkowie wśród zatrzymanych po zamieszkach w Belfaście

41 policjantów odniosło obrażenia w zamieszkach w Irlandii Północnej

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement