Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Petrol prices hit record high, says RAC

Petrol prices hit record high, says RAC
Rosnące ceny paliwa niepokoją brytyjskich kierowców... (Fot. Getty Images)
Petrol prices have hit 142.94p a litre, their highest level to date, according to the RAC motoring organisation. Fuel prices were last around this level in April 2012.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dotychczasowy rekord - 142,48 pensa - ustanowiony został w kwietniu 2012 r. W ciągu ostatniego roku cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 28 pensów, co oznacza, że koszt zatankowania 55-litrowego zbiornika paliwa wynosi obecnie 78,61 funta - o ponad 15,6 funta więcej niż rok temu - informuje RAC.

Natomiast średnia cena litra oleju napędowego wynosiła w niedzielę 146,50 pensa, czyli była o 1,43 pensa poniżej rekordowego poziomu z kwietnia 2012 r., ale i tak koszty zatankowania samochodu z silnikiem Diesla są wyższe niż z benzynowym.

"To naprawdę czarny dzień dla kierowców, który - jak mieliśmy nadzieję po wysokich cenach z kwietnia 2012 roku - nie powtórzy się. Uderzy to w budżety wielu gospodarstw domowych i bez wątpienia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Pytanie brzmi: gdzie to się skończy i jaka będzie cena benzyny? Jeśli ropa osiągnie cenę 100 dolarów za baryłkę, możemy bardzo łatwo zobaczyć, że średnia cena wzrośnie do 150 pensów za litr" - oświadczył rzecznik RAC Simon Williams.

"Nawet jeśli z powodu pandemii wiele osób nie jeździ już tyle, ile wcześniej, kierowcy mówią nam, że są bardziej zależni od swoich samochodów niż przez ostatnie lata, a wielu z nich po prostu nie ma wyboru i musi jeździć" - dodał.

RAC zwraca uwagę, że 67 proc. ceny paliwa, którą kierowcy muszą zapłacić na stacjach benzynowych, stanowią podatki.

Cena baryłki ropy typu Brent oscylowała dzisiaj koło poziomu 86 dolarów i zdaniem analityków jeszcze przed końcem toku może przekroczyć 90 dolarów.

Czytaj więcej:

Fala podwyżek w Europie. Rosną ceny gazu, prądu i benzyny

Stacje benzynowe w Polsce "zmienią się w centra handlowo-usługowe"

Londyn: Wciąż poważne braki na stacjach paliw

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement