Menu

Hard Brexit "almost certain"

Hard Brexit "almost certain"
Na zawarcie umowy pozostało już bardzo niewiele czasu. Czy strony zgodzą się na "techniczne" przedłużenie okresu przejściowego? (Fot. Getty Images)
The fact that the EU-British cooperation agreement will not enter into force at the beginning of 2021 is almost certain. However, there is a possibility that the parties will agree to a 'technical' extension of the transitional period in order to implement the last-minute negotiated agreement - assesses the Polish Economic Institute (PIE).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

PIE przypomina, że nadal trwają negocjacje umowy regulującej unijno-brytyjskie stosunki gospodarcze. Zwraca jednocześnie uwagę, że choć Wielka Brytania korzysta ciągle jeszcze z jednolitego rynku europejskiego, to skutki decyzji o wyjściu z UE odbiły się już na niektórych obszarach polsko-brytyjskiej współpracy handlowo-inwestycyjnej. Niekorzystnie na działalność podmiotów gospodarczych wpływa bowiem długotrwała niepewność.

Instytut informuje, że od momentu referendum w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się dynamika polskiego handlu towarami ze Zjednoczonym Królestwem. W latach 2015- 2019 jej udział w polskim eksporcie zmalał z 6,7 proc. do 6 proc. Tym samym, stała się ona trzecim co do wielkości rynkiem zbytu polskich towarów, ustępując miejsca Czechom.

Jak podaje PIE, udział w imporcie zmniejszył się zaś z 2,7 proc. do 2,3 proc., co oznaczało spadek z 8. na 11. miejsce. Wyraźnie zmalał eksport samochodów, wyrobów czekoladowych, pralek, przewodów elektrycznych, telefonów komórkowych i kosmetyków. Spowolniła też sprzedaż telewizorów i monitorów, mebli do siedzenia oraz części do silników samochodowych. Spadki eksportu większości towarów pogłębiły się w okresie pandemii COVID-19.

Instytut zwraca uwagę, że blisko 20 proc. polskiego eksportu na Wyspy stanowiły w 2019 r. artykuły rolno- spożywcze. Duże znaczenie miały również maszyny i urządzenia (26,8 proc.), wyroby przemysłu motoryzacyjnego (12 proc.), chemicznego oraz meble i tworzywa sztuczne. Z kolei w imporcie dominowały maszyny i urządzenia (ponad 22 proc. dostaw do Polski), wyroby przemysłu chemicznego (18 proc.) oraz samochody i części motoryzacyjne (15 proc.).

W przeciwieństwie do towarów, według PIE, eksport usług rozwijał się dynamicznie. W latach 2015-2019 zwiększył się on o ponad 70 proc., a udział Wielkiej Brytanii w polskim eksporcie usług wzrósł z 7 proc. do 7,8 proc. Ponad sześciokrotnie zwiększyła się też nadwyżka w handlu usługami, osiągając w 2019 r. poziom blisko 1,7 mld euro. Dynamicznie rosła wartość usług świadczonych przez profesjonalistów (m.in. księgowych i podatkowych), usług informatycznych, finansowych i transportowych.

PIE zwraca uwagę, że od momentu referendum w 2016 r. wyraźnie zmniejszyło się zaangażowanie brytyjskich inwestorów w Polsce. W latach 2015-2019 stan zobowiązań Polski z tytułu brytyjskich inwestycji bezpośrednich zmniejszył się o 1,6 mld euro, do 7,3 mld euro na koniec 2019 r.

Czytaj więcej:

Barnier do ambasadorów UE: Postępy w rozmowach z UK "niewielkie"

Brytyjskie sklepy gromadzą gigantyczne zapasy i proszą klientów o zachowanie spokoju

Brexit: Wakacje w UE, podróż z kotem i ceny w sklepach od 1 stycznia

Polscy operatorzy podniosą stawki po Brexicie, brytyjscy pozostawią bez zmian

Od początku 2021 r. handel Polski z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Johnson powtarza: "Najprawdopodobniej nie będzie umowy z UE"

Polskie MSZ: Brexit realnie wpływa na zmianę statusu Polaków mieszkających w UK

Brexit: Wielka Brytania i UE uzgodniły nowe zasady przewozu zwierząt domowych

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement