Menu

Orban: Brexit is a testament to Great Britain's greatness, but Hungary will not leave EU

Orban: Brexit is a testament to Great Britain's greatness, but Hungary will not leave EU
Premier Węgier nie raz chwalił brytyjską politykę odnośnie wyjścia z Unii oraz samego Borisa Johnsona. (Fot. Getty Images)
Britain's decision to leave the European Union was bold and testified to the greatness of the country, but Hungary will not follow suit, said Hungarian Prime Minister Viktor Orban yesterday in an interview with Reuters.
Advertisement
News available in Polish

"Brexit to odważna decyzja mieszkańców Wielkiej Brytanii dotycząca ich życia. Uważamy ją za dowód wielkości Brytyjczyków" – oznajmił Orban.

Podkreślił, że Węgry nie są wyspą i są zbyt ściśle zintegrowane gospodarczo z UE, by z niej wystąpić. "Nie możemy sobie pozwolić na pójście tym śladem. To rozsądne, by Węgry stanowiły część Unii Europejskiej" – dodał.

Podkreślił, że na Węgrzech UE cieszy się dużym poparciem mimo licznych sporów kraju z innymi państwami Unii odnośnie takich spraw jak migracja czy praworządność.

Premier Węgier zaznaczył, że Unia Europejska może winić tylko samą siebie za wynik referendum ws. Brexitu w 2016 r. ze względu na to, jak traktowała Wielką Brytanię. "Myślę, że Brexit był przede wszystkim błędem Unii Europejskiej" – ocenił.

Jednym z błędów UE było jego zdaniem mianowanie Jean-Claude’a Junckera przewodniczącym Komisji Europejskiej mimo sprzeciwu Londynu.

"Robiliśmy błędy, straszne błędy" – zauważył węgierski premier, dodając, że Unii nie ucieleśniały jej centralne instytucje w Brukseli i był to raczej klub suwerennych państw, których życzenia można ignorować tylko za cenę poważnych konsekwencji, takich jak Brexit.

Zdaniem Orbana, decyzja o wyjściu z Unii uratowała "dobrą reputację" Brytyjczyków.

Czytaj więcej:

Orban: Boris Johnson jednym z najodważniejszych polityków w Europie

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 19.10.2020
  GBP 5.037 złEUR 4.550 złUSD 3.876 złCHF 4.245 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news