Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

One in five Londoners ‘unable to access essential foods for two weeks’ amid shortages

One in five Londoners ‘unable to access essential foods for two weeks’ amid shortages
Półki w wielu londyńskich supermarketach coraz mocniej świecą pustkami. (Fot. Getty Images)
One in five Londoners were unable to access essential food items in the past fortnight due to shortages caused by Britain’s supply chain crisis, according to new research.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjska stolica została tym samym drugim - po północnym wschodzie Anglii - regionem, w którym braki zauważalne są najbardziej. 

Jak wyjaśniono, w badaniu wykorzystano oficjalne dane z Krajowego Biura Statystycznego (ONS), aby oszacować odsetek osób, które nie miały dostępu do podstawowych artykułów żywnościowych od 22 września do 3 października.

Z analizy wynika, iż w wyniku ograniczonego wyboru w sklepach, 12 proc. londyńczyków dokonało mniejszych zakupów żywności niż zazwyczaj. Co 5. osoba przynajmniej raz miała problem z zakupem podstawowego produktu spożywczego, a co 6. nie mogła znaleźć tańszego zamiennika określonej rzeczy.

Jak dodano, w badanym okresie niemal 20 proc. mieszkańców Londynu nie mogło z kolei znaleźć paliwa na stacjach.

Wielka Brytania boryka się z problemami logistycznymi od dwóch miesięcy w związku z rekordowym niedoborem kierowców samochodów ciężarowych. Obecnie szacuje się, że brakuje co najmniej 100 tys. kierowców. 

Praktycznie wszystkie branże borykały się z efektem tych niedoborów; spowodowały one także opóźnienia w dużych portach takich jak Felixstowe. Obecnie wciąż wiele supermarketów ma problemy zaopatrzeniowe, bo nie ma komu dowieźć produktów z farm i magazynów.

Sytuacja jest daleka od powrotu do normalności. Przedstawiciele brytyjskiego przemysłu ostrzegli przedwczoraj, że "niedobory wciąż są obecne" - pomimo zapewnień rządu, iż sytuacja nie pogorszy się w czasie świąt, kiedy popyt będzie dużo większy.

Ian Wright z Food and Drink Federation podkreślił, że "w kraju jest wystarczająca ilość żywności", ale "istnieje problem z jej dostawą na półki".
 

Czytaj więcej:

Tych produktów może zabraknąć na święta w UK

Rishi Sunak: Ministrowie robią, co mogą, aby zapobiec brakom w sklepach

Kolejne produkty, których może zabraknąć w UK na świeta to tarty i placki

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement