Menu

OECD: Polish teachers are among the worst paid in Europe

OECD: Polish teachers are among the worst paid in Europe
OECD tłumaczy trudną sytuację polskich nauczycieli faktem, że w Polsce wydaje się procentowo zbyt mało na edukację. (Fot. Getty Images)
OECD, in its latest report ('Education at a Glance 2020'), established to juxtapose all European countries and check the situation of teachers' salaries. Polish teachers were at the bottom of the list - 5th from the bottom.
Advertisement
News available in Polish

Aby raport był wiarygodny, w analizie uwzględniono nayczycieli, którzy przepracowali 15 lat w zawodzie, a dane zarobkowe podano w dolarach, uwzględniając dodatkowo siłę nabywczą w każdym z krajów Europy.

Ranking wykazał, że przeciętny nauczyciel szkoły podstawowej w Polsce zarabia 27 879 dolarów rocznie, co odpowiada 60 proc. średniej unijnej. Odrobinę mniej zarabiają tylko nauczyciele w Czechach, Grecji, na Słowacji oraz na Węgrzech. W tym ostatnim kraju sytuacja finansowa nauczycieli znacznie odbiega od unijnej średniej.

Jak wskazują eksperci, w rzeczywistości rożnice w zarobkach mogą być jeszcze większe, ponieważ unijna średnia nie oddaje pełnego obrazu sytuacji. I tak - jako przykład - podaje się nauczycieli w Niemczech, których roczne wynagrodzenie jest przeciętnie sześć razy wyższe. W przypadku nauczycieli ze Szwajcarii róznica jest aż dziesiąciokrotna.

Przeciętny nauczyciel w Niemczech może obecnie liczyć na 6-krotnie wyższe zarobki niż nauczyciel w Polsce, a różnica ta - według OECD - będzie się pogłebiać. (Fot. Getty Images)

Badanie OECD wykazało również, że Polska znajduje się znacznie poniżej unijnej średniej pod kątem wydatków na edukację. Sytuacja wygląda równie źle, jeśli zamiast średniej UE zastosujemy średnią OECD.

Kraje, w których zarobki nauczycieli są najwyższe w Europie to obecnie Luksemburg, Niemcy, Holandia, Finlandia, Dania, Francja i Irlandia. 

Z raportem w całości można zapoznać się na oficjalnej stronie OECD (link).

Czytaj więcej:

Brytyjscy milionerzy apelują o podniesienie im podatków. Chcą pomóc krajowi

OECD: UK najsilniejszą gospodarką, którą pandemia dotknęła najdotkliwiej

Koniec abolicji podatkowej dla Polaków pracujących za granicą?

Polscy uczniowie chcą psychologa w każdej szkole

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement