Menu

OECD: Global GDP to return to pre-pandemic levels in 2021

OECD: Global GDP to return to pre-pandemic levels in 2021
Perspektywy rozwoju poprawiły się po raz pierwszy od początku pandemii. (Fot. Getty Images)
The world economy will make a spectacular comeback aided by vaccine rollouts and government support, the OECD says. But by then, the pandemic will have dealt some painful, enduring blows in many countries.
Advertisement
News available in Polish

Według najnowszych szacunków OECD, światowy PKB zmniejszy się w 2020 roku o 4,2 proc., o tyle samo wzrośnie w 2021 roku. Wzrost gospodarczy dla całego świata w 2022 roku ma wynieść 3,7 proc.

Organizacja zaznacza, że postęp w rozwoju szczepionek przeciwko Covid-19, zgodna polityka rządów wobec pandemii oraz programy pomocy publicznej sprawiają, że perspektywy rozwoju poprawiły się po raz pierwszy od początku pandemii.

OECD zaznacza, że proces powrotu światowej gospodarki do poziomu sprzed wybuchu kryzysu będzie przebiegał nierówno w poszczególnych krajach. Ożywienie będzie większe w krajach Azji, które sprawniej poradziły sobie z koronawirusem. Duża część światowego wzrostu w 2021 roku przypadnie na Chiny, które pozostawią w tyle kraje Unii Europejskiej, USA i Japonię.

Chiny będą jedyną dużą gospodarkę, której PKB w 2020 roku wzrośnie - o 1,8 proc., a w 2021 roku kraj ma zanotować 8 proc. wzrostu - szacuje OECD. PKB USA zmniejszy się w 2020 roku o 3,7 proc., a w 2021 wzrośnie o 3,2 proc. Spadek PKB strefy euro w 2020 roku wyniesie 7,5 proc., w kolejnym roku gospodarka tego regionu wzrośnie o 3,6 proc. - wynika z raportu OECD.

Dokument przewiduje, że rozwój gospodarczy w 2021 roku będzie w dużej mierze zależał od tempa dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19. OECD zastrzega jednak, że wszystkie te prognozy są obarczone "wysokim poziomem niepewności".

Główna ekonomistka OECD Laurence Boone zaznaczyła, że perspektywy światowej gospodarki jako całości wydają się wyglądać nieco lepiej, ale sytuacja jest wciąż trudna, szczególnie dla drobnych przedsiębiorców i pracowników niewykwalifikowanych.

OECD zaleca więc rządom wspieranie najbardziej dotkniętych kryzysem oraz inwestowanie w obszary, które przyniosą długoterminowe korzyści, takie jak opieka zdrowotna, edukacja, zmniejszanie nierówności i walkę ze zmianą klimatu.

Czytaj więcej:

OECD: UK najsilniejszą gospodarką, którą pandemia dotknęła najdotkliwiej

Rząd Irlandii przedstawił "bezprecedensowy" projekt budżetu

"Financial Times": Pandemia koronawirusa pogrzebała politykę oszczędności

Goldman Sachs: PKB Polski spadnie w tym roku o 2,3 proc.

Sunak: "Kryzysowa sytuacja gospodarcza w UK dopiero się zaczęła"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement