Menu

Low-paid workers face pandemic 'double whammy'

Low-paid workers face pandemic 'double whammy'
Nisko wykwalifikowani pracownicy coraz częściej są zastępowani przez roboty, drony i AI. (Fot. Getty Images)
Britain's low-paid workers face a 'double whammy' as Covid-19 accelerates the pace at which technology replaces human jobs, according to a report.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Komisja podkreśliła, że nisko wykwalifikowani pracownicy wciąż zmagają się z problemami finansowymi związanymi z koniecznością pozostania w domach na tzw. furlough (przymusowy urlop), a teraz mogą mieć problem z powrotem do pracy. Wielu pracodawców zdecydowało się na przyspieszenie procesu automatyzacji miejsc pracy i zastąpienie pracowników sztuczną inteligencją. 

Zdaniem komisji, proces robotyzacji postępuje nie tylko w fabrykach i rolnictwie, ale także - coraz bardziej dynamicznie - w sektorze handlu, gastronomii i hotelarstwa.

Przewodnicząca komisji Yvette Cooper podkreśliła, że korzyści z rewolucji technologicznej są oczywiste, ale "nie wszyscy na równi je odczują".

Coraz częściej dostawami zajmują się autonomiczne roboty. W UK z tej formy dostaw korzysta m.in. sieć supermarketów Co-op. (Fot. Getty Images)

Ze statystyk rządowych ekspertów wynika, że aż 61 proc. miejsc pracy, które tymczasowo zawieszono, a pracowników wysłano na furlough, jest z branż zagrożonych automatyzacją i robotyzacją.

Ten sam raport podkreśla, że ze względów zdrowia i bezpieczeństwa część osób w najbliższym czasie nie będzie mogła wrócić do swojej pracy i zastąpienie człowieka maszyną wydaje się być dla pracodawców jedynym wyjściem z sytuacji.

Inni pracodawcy doszli z kolei do wniosku, że zbyt mocno polegali na taniej sile roboczej i chcą zmniejszyć jej zatrudnianie.

Czytaj więcej:

W Gdańsku powstał pierwszy na świecie kadłub autonomicznego statku

Roboty nie odbierają pracy ludziom, zwiększają zatrudnienie

Szczecin: Powstał robot dezynfekujący do walki z COVID-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement