Next shop workers win equal pay claim
Zdaniem prawników reprezentujących pracowników sklepu, wyrok ten ma "ogromne znaczenie", a kwota zaległych wynagrodzeń może wynieść ponad 30 mln funtów.
Przedstawiciele sieci Next oświadczyli jednak, że odwołają się od wyroku. W swoim oświadczeniu zauważają, że "to pierwsze grupowe działanie na rzecz równej płacy w sektorze prywatnym, które zakończyło się decyzją na poziomie trybunału i podnosi szereg ważnych kwestii prawnych".
Firma podkreśliła ponadto, że nie uwzględniono żadnych spraw dotyczących bezpośredniej dyskryminacji pracownic i tłumaczy, że na rynku pracy zazwyczaj stawki wynagrodzeń pracowników magazynów są wyższe niż pracowników handlu detalicznego. Trybunał pracy odrzucił jednak ten argument jako uzasadnienie różnicy w wynagrodzeniach.
Oznacza to, że wiele kobiet pracujących w Next może otrzymać tysiące funtów odszkodowania. BBC podaje przykład Helen Scarsbrook, która pracuje w tej sieci od ponad 20 lat i jest jedną z głównych powódek w tej sprawie.
Thousands of Next store workers win equal pay claim https://t.co/w0Kuk4MDzJ pic.twitter.com/swwmMzTAi8
— The Independent (@Independent) August 27, 2024
"Każdy, kto pracuje w handlu detalicznym, wie, że jest to ciężka praca - zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Wykonujemy wiele ciężkich prac, tak samo jak mężczyźni w magazynie. Podnosimy te same pudła, co oni. Dodajmy do tego nieprzewidywalność klientów, którzy czasami są wspaniali, ale czasami bardzo wymagający" - podkreśla Scarsbrook, która złożyła pozew w 2018 r. i powinna otrzymać kilkutysięczne odszkodowanie za otrzymywanie niższych wynagrodzeń niż jej koledzy w magazynie od 2012 r.
Elizabeth George, adwokat i partner w kancelarii prawnej Leigh Day reprezentującej pracowników, uważa, że orzeczenie będzie "ogromną zachętą" dla pracowników w innych sektorach.
"Handel detaliczny nie jest jedynym sektorem, w którym istnieją stanowiska podzielone według wyraźnych linii płciowych i widać, że rynek zdominowany przez mężczyzn ma większe stawki niż stanowiska zdominowane przez kobiety" — podsumowuje.
Pracownicy pięciu największych supermarketów w Wielkiej Brytanii, takich jak Asda, Tesco, Morrisons, Sainsbury's i Co-op, również wnoszą sprawy o równe wynagrodzenie, a firmy używają tych samych argumentów co Next. Jednak zdaniem prawników, orzeczenie trybunału pracy może doprowadzić do wszczęcia kolejnych spraw także w sektorze opieki, hotelarstwie lub budownictwie.
Czytaj więcej:
Lista zawodów deficytowych w UK: Które branże najbardziej potrzebują pracowników?
UK: Rynek zatrudnienia i wzrost płac ochładzają się. Ubywa stałych miejsc pracy
Bezrobocie w UK spada, ale wzrost płac jest najniższy od dwóch lat
Brytyjscy pracownicy o prawie do odpoczynku: "Nieodpłatne nadgodziny powinny być nielegalne"