Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Netherlands: The Minister of Health proposes the possibility of euthanizing children under 12 years

Netherlands: The Minister of Health proposes the possibility of euthanizing children under 12 years
Eutanazja najmłodszych w Holandii wkrótce może stać się legalna. (Fot. Getty Images)
Euthanasia should be possible for children under the age of 12, suggested Health Minister Ernst Kuipers. Today, he submitted to members of the lower house of parliament (Tweede cameras) detailed proposals on this matter.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ministerialny projekt zakłada dopuszczenie skrócenia życia dzieci młodszych niż 12 lat, które "nieznośnie cierpią". W dokumencie zawarte są warunki przeprowadzenia zabiegu. Aby eutanazja mogła zostać przeprowadzona, nie może istnieć "żadna realna możliwość wyeliminowania beznadziejnego cierpienia dziecka".

Ponadto rodzice muszą wyrazić zgodę na zabieg, a lekarz musi skonsultować się z przynajmniej jednym innym niezależnym medykiem. "W sensie prawnym dziecko nie musi zgadzać się na zakończenie życia, jednak lekarz musi postarać się o kontakt z dzieckiem w sposób odpowiadający jego poziomowi zrozumienia" – możemy przeczytać w dokumencie przekazanym posłom.

Projekt przewiduje także, że konieczne jest wzięcie pod uwagę "werbalnych i niewerbalnych sygnałów od dziecka". Jeżeli lekarz w sposób jasny otrzyma sygnał, że dziecko nie chce, aby jego życie się skończyło, zgoda rodziców nie wystarczy do przeprowadzenia eutanazji - przewiduje projekt ministra Kuipersa.

Obecnie eutanazja jest dozwolona pod określanymi warunkami (nieznośne, nierokujące poprawy cierpienie; konsultacje z innym lekarzem; zgoda świadomego swojego stanu pacjenta) jest dozwolona od 12. roku życia. W wypadku dzieci w wieku 12-16 lat zgodę muszą również wyrazić rodzice lub opiekunowie. Osoby w wieku 16-18 lat mogą samodzielnie decydować o eutanazji, ale lekarze muszą konsultować się z rodzicami.

W Holandii funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen dotyczący przeprowadzania eutanazji u niemowląt. Nie jest to formalnie przyjęte przez procedowaną w parlamencie ustawę prawo, ale zbiór procedur sporządzonych przez naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Groningen we współpracy z miejscową prokuraturą. W 2005 r. protokół został zatwierdzony jako ogólnokrajowe wytyczne przez Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (Holenderskie Stowarzyszenie Opieki Pediatrycznej).

Czytaj więcej:

CBOS: Jak Polacy oceniają aborcję, rozwody i bicie dzieci?

Eutanazja dzieci: W Belgii brak dolnej granicy wieku, w Holandii możliwa eutanazja niemowląt

Portugalia: Parlament zatwierdził przepisy o depenalizacji eutanazji

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement