Menu

National Gallery becomes first major London museum to reopen

National Gallery becomes first major London museum to reopen
Słynna galeria była zamknięta przez ponad 100 dni. (Fot. Getty Images)
Britain's National Gallery reopens on Wednesday, with masks recommended and social distancing and advance booking mandatory, as the country continues to emerge from three months of coronavirus lockdown.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rano, jeszcze przed otwarciem, przed wejściem do budynku ustawiła się kolejka i to mimo że zgodnie nowymi regułami, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja na konkretną godzinę. Inne nowe zasady to poruszanie się tylko po trzech wyznaczonych i oznaczonych strzałkami na podłodze trasach oraz zachowywanie dwumetrowego dystansu od innych zwiedzających. Nie ma natomiast obowiązku zasłaniania twarzy, choć jest to rekomendowane.

"To bardzo radosny moment, powrót do pewnego rodzaju normalności. Ludzie desperacko czekają na dobre wieści i miejsca, do których można się udać. Szczerze mówiąc, myślę, że sztuka jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia ludzi i dlatego bardzo chcemy być częścią tego procesu powrotu" - przyznał dyrektor National Gallery, Gabriele Finaldi.

Galerie i muzea, podobnie jak kina, parki rozrywki, obiekty turystyczne, restauracje, bary, puby, hotele i inne miejsca noclegowe, mogły w Anglii wznowić działalność w minioną sobotę, ale jeśli chodzi najważniejsze muzea i galerie, to inne poza National Gallery jeszcze tego nie zrobiły.

Zwiedzający nie mają obowiązku zasłaniania twarzy, choć jest to rekomendowane. (Fot. Getty Images)

Trzy dni przed zamknięciem wszystkich tych obiektów w National Gallery otwarto czasową wystawę "Tycjan: Miłość, Pożądanie, Śmierć", którą teraz można ponownie oglądać.

Od 29 lipca w National Gallery miał być prezentowany obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" wraz pochodzącym z 1543 r. egzemplarzem najważniejszego dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich), jednak ta wystawa została przełożona na nieokreśloną jeszcze przyszłość.

Znajdująca się przy Trafalgar Square National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2 300 obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, od połowy XIII wieku do roku 1900. Artyści, których dzieła są tam wystawione, to m.in.: Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez, Pierre-Auguste Renoir.

Czytaj więcej:

Londyn: "Kopernik" Matejki będzie wystawiony w National Gallery

Unikatowe zdjęcia z życia polskich imigrantów w latach 70. XX wieku

15 lat więzienia dla nastolatka, który zrzucił chłopca z Tate Modern

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.03.2021
  GBP 5.245 złEUR 4.539 złUSD 3.751 złCHF 4.098 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement