Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NHS could give therapy before anti-depressants, under new guidelines

NHS could give therapy before anti-depressants, under new guidelines
Lekarze będą proponować pacjentom różne formy terapii, zanim wdrożą leki antydepresyjne. (Fot. Getty Images)
People in England with mild depression should first be offered behavioural therapy or group exercise instead of medication, according to new advice.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W ramach prowadzonych obecnie konsultacji organ nadzoru klinicznego zaleca również stosowanie praktyki mindfulness i medytacji jako możliwych alternatyw dla antydepresantów.

Stosowanie antydepresantów wzrosło w ostatnich latach - szacuje się, że sięga po nie jedna na siedem osób w Anglii. Ponad 20 milionów leków zostało przepisanych w ciągu zaledwie trzech miesięcy ubiegłego roku.

"Nie należy rutynowo oferować leków przeciwdepresyjnych jako leczenia pierwszego wyboru w przypadku lżejszych postaci depresji, chyba że taka jest preferencja danej osoby" – brzmi jeden z zapisów projektu zaleceń, które są obecnie przedmiotem konsultacji.

Autorzy projektu apelują do lekarzy, aby włączali pacjentów w rozmowy o tym, co odpowiadałoby im najbardziej, ale jednocześnie zaznaczają, że grupowa terapia poznawczo-behawioralna (CBT) powinna być oferowana jako początkowa metoda leczenia. CBT koncentruje się na tym, jak myśli, przekonania, postawy, uczucia i zachowanie współdziałają. Ponadto terapia wyznacza cele i uczy umiejętności lepszego radzenia sobie z rzeczywistością.

Organizacja Nice, nadzorująca badania kliniczne, stwierdziła, że pacjentom można zaproponować inne metody leczenia do wyboru. Może się to odbywać w ramach dyskusji na temat tego, co powoduje depresję, a także na podstawie doświadczeń danej osoby z wcześniejszymi epizodami depresji lub stosowanymi metodami leczenia.

Stosowanie antydepresantów wzrosło w ostatnich latach, zażywa je jedna na siedem osób w Anglii. (Fot. Getty Images)

Projekt nowych wytycznych jest pierwszym od 12 lat, który dotyczy rozpoznawania i leczenia depresji u dorosłych oraz zarządzania nią. Podobny zakres interwencji psychologicznych, wraz z możliwością stosowania leków przeciwdepresyjnych, jest dostępny dla osób wybierających leczenie pierwszego wyboru w przypadku poważniejszej depresji.

Dr Paul Chrisp, dyrektor centrum badań nad wytycznymi w Nice, podkreślił, że nowe zalecenia są pilnie potrzebne i wezwał NHS do wdrożenia "bezzwłocznego" ich wdrożenia.

Nav Kapur, profesor psychiatrii i zdrowia populacyjnego na Uniwersytecie w Manchesterze i przewodniczący komitetu ds. wytycznych, zaznaczył, że ma nadzieję, że nowe zalecenia będą miały "rzeczywisty wpływ" na osoby z depresją.

Według założeń projektu, lekarze powinni również informować, jakie są skutki odstawienia leków przeciwdepresyjnych, w tym także, że proces ten może trwać tygodniami lub miesiącami.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii we wrześniu w New England Journal of Medicine wykazały, że osoby, które zażywają leki przeciwdepresyjne przez dłuższy czas, rzadziej doświadczają nawrotu choroby niż te, które je odstawiają.

Czytaj więcej:

Jesteśmy "wypaleni zawodowo i zestresowani". Niepokojąca kondycja psychiczna Polaków

Antydepresanty w UK coraz popularniejsze. Naukowcy radzą, kiedy je odstawić

UNICEF: 20 proc. osób w wieku od 15 do 24 lat ma objawy depresji

Kryzys zdrowia psychicznego w UK. Winne złe nawyki związane ze snem

Anglia: Wzrost liczby osób z objawami psychozy jako skutek pandemii

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement