Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NATO Secretary General: Ukraine has a chance to join NATO if it wins the war

NATO Secretary General: Ukraine has a chance to join NATO if it wins the war
Sekretarz generalny Jens Stoltenberg na konferencji prasowej podczas szczytu NATO w Bukareszcie. (Fot. ANDREI PUNGOVSCHI/AFP via Getty Images)
A prerequisite for Ukraine's possible accession to NATO is its victory in the war, NATO Secretary General Jens Stoltenberg announced today in Bucharest.
News available in Polish

"Ukraina osiągnęła wiele, ale nie możemy lekceważyć Rosji" - przypomniał Stoltenberg. "Wojna ujawniła niebezpieczne uzależnienie od rosyjskiego gazu, dlatego powinniśmy przemyśleć stosunki z innymi autorytarnymi reżimami i zależności od nich, choćby od Chin" - dodał.

"Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić Ukrainie przetrwanie jako państwu suwerennemu i niepodległemu. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych, ekonomicznych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy" - zapewnił Stoltenberg.

"Uzgodniliśmy wśród członków NATO podtrzymanie pomocy udzielanej Kijowowi" - dodał, podsumowując spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Stoltenberg odniósł się również do zaangażowania NATO w partnerstwo z Bośnią i Hercegowiną, Gruzją oraz Mołdawią. "Jeśli istnieje lekcja z sytuacji na Ukrainie, jest nią to, że musimy te państwa wspierać już teraz" - oświadczył sekretarz generalny NATO.

Ukraina w końcu usłyszała konkretne stanowisko NATO w sprawie jej członkostwa w Sojuszu – ocenił ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz, komentując oświadczenie, iż Kijów może przystąpić do NATO po zwycięstwie w wojnie z Rosją.

"To brzmi bardzo dobrze i daje Ukrainie nadzieję, ale też faktycznie potwierdza, że Ukraina trzymana była przez NATO przed zamkniętymi drzwiami tylko dlatego, że obawiało się ono wojny z Rosją" – wskazał Horbacz.

Analityk, który pracuje w kijowskim Instytucie Współpracy Euroatlantyckiej zwrócił uwagę, że w trakcie spotkania w Bukareszcie potwierdzono obietnicę przyjęcia Ukrainy do NATO, którą wyrażono podczas szczytu w stolicy Rumunii jeszcze 14 lat temu.

Jego zdaniem wypowiedź Stoltenberga oznacza, że NATO przestaje obawiać się Moskwy i jest to wynikiem sukcesów Ukrainy na froncie wojny z Rosją. "NATO stopniowo przestaje bać się Rosji, chociaż strach przed eskalacją wciąż w Sojuszu istnieje. Strach przed eskalacją paraliżuje wolę polityczną i pozwala tej wojnie, tej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, trwać i trwać" – podkreślił.

Czytaj więcej:

Prezydent Zełenski: Składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym

Szef NATO dla CNN: Patrioty potrzebne są i w Polsce, i na Ukrainie

"NYT": Wojna na Ukrainie wymaga od USA i NATO zwiększenia zapasów broni

    Rates by NBP, date 03.02.2023
    GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł

    Sport