Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NASA chief on Poland's involvement in space missions: The possibilities are endless

NASA chief on Poland's involvement in space missions: The possibilities are endless
Plany NASA zakładają, że w przesmysł kosmiczny zaanagażują się także firmy prywatne. (Fot. NASA via Getty Images)
Poland plays an increasingly important role in the European Space Agency (ESA) and cooperates with it more and more actively, said NASA chief Bill Nelson during his visit to Poland. He also referred to possible plans to send Sławosz Uznański into space as part of the NASA mission. Nelson also revealed NASA's immediate plans for the International Space Station and missions to the Moon and Mars.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pytany o to, czy rząd polski prowadzi rozmowy z NASA, by umożliwić polskiemu astronaucie Sławoszowi Uznańskiemu udział w jednej z misji NASA odparł, że obecnie nie są prowadzone negocjacje w tej sprawie.

Pytany o zaangażowanie polskich badaczy i inżynierów w misję Artemis, Nelson odpowiedział: "Możliwości Polski są w tym przypadku nieograniczone". Podkreślił, że nasz kraj dysponuje niezwykle zaawansowanymi możliwościami technicznymi. "Łącząc je z zasobami ESA, a czasem bezpośrednio w ramach umów bilateralnych z NASA, pojawiają się nowe możliwości. Polska Agencja Kosmiczna będzie uczestniczyła w konsultacjach projektu NASA Moon to Mars Architecture’" – poinformował.

Celem projektu "Moon to Mars Architecture" jest przygotowanie sprzętu i operacji potrzebnych do wysłania na Księżyc i Marsa misji z ludźmi na pokładzie. Projekt definiuje elementy - rakiety, statki kosmiczne, łaziki, skafandry kosmiczne, przekaźniki komunikacyjne i inne - które będą stopniowo rozwijane i dostarczane na Księżyc i Marsa w celu długoterminowego, kierowanego przez człowieka odkrycia naukowego w głębokim kosmosie.

Misje załogowe na Marsa to kwestia najbliższych lat. (Fot. NASA/Getty Images)

Szef NASA pozytywnie ocenia rozwój kosmicznego sektora prywatnego. "Uważam, że otwiera to przed nami wiele nowych możliwości, bo prywatne firmy mają potencjał, by przejąć niektóre elementy przemysłu kosmicznego, a co za tym idzie - odciążyć agencje takie jak NASA" – zaznaczył.

Nelson poinformował również, że prowadzone są rozmowy z firmą Axium, która otrzymała zgodę od NASA na loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Zaznaczył, że Axium musi jednak zawrzeć własne umowy z firmą SpaceX dotyczące korzystania z ich statku kosmicznego Dragon.

Jednocześnie podkreślił, że decyzja o tym jest podejmowana z myślą o przyszłości, a konkretnie o przekazaniu prywatnemu sektorowi odpowiedzialności za budowę i prowadzenie komercyjnej stacji kosmicznej. Dodał, że dzięki temu do końca tej dekady NASA będzie mogło usunąć amerykański moduł z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Chcemy skoncentrować wysiłki na Księżycu oraz dalszych misjach na Marsa" – zaznaczył szef NASA.

Wspomniał też o programie Commercial Lunar Payload Services Overview, mającym na celu umożliwienie startu rakietom firm komercyjnych, które będą mogły przewozić ładunki NASA i wylądować na Księżycu. Przewiduje się, że w tym roku odbędzie się jeden z tych startów, a kolejny planowany jest na przyszły rok.

Wahadłowiec Atlantis startuje z platformy startowej 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na orbitę. (Fot. Getty Images)

Dodatkowo, w przyszłym roku, NASA planuje misję wylądowania na południowym biegunie Księżyca, gdzie będzie poszukiwać wody przed wysłaniem tam załogowych misji. Według szefa NASA, wyprawy na Księżyc mają nie tylko na celu jego eksplorację, ale przede wszystkim zdobycie wiedzy na temat przetrwania w przestrzeni kosmicznej przez dłuższy okres. "Chcemy zdobyć te doświadczenia, aby za 17 lat być w stanie wylądować na Marsie" – wyjaśnił.

"By polecieć na Marsa, musimy skonstruować zupełnie nową rakietę. Technologia, którą operujemy teraz nam na to nie pozwala, więc musimy działać szybko. Pamiętajmy, że na Księżyc leci się zaledwie kilka dni. Natomiast lot na Marsa to miesiące drogi, a to z kolei wymaga odpowiedniego przygotowania. Zatem przemysł kosmiczny będzie przeżywał w najbliższych latach prawdziwy boom" – podkreślił szef NASA.

Co Amerykanie planują zbudować na Księżycu? Jak mówi Nelson, astronauci przede wszystkim mają spróbować zasadzić na nim roślinność. W ocenie szefa NASA jest to realny i wykonalny plan. "Na własne oczy widziałem rośliny, wyhodowane przez naszych naukowców na specjalnie zakonserwowanym gruncie księżycowym" – przekonywał.

Oprócz tego, jak wyjaśnił Nelson, NASA prowadzi eksperymenty z wykorzystaniem specjalnego materiału, który po zmieszaniu z ziemią księżycową pozwoli na szybkie uzyskanie cementu. 

Budynek montażu pojazdów NASA (VAB) w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. (Fot. Getty Images)

Pytany o możliwe wykorzystanie sztucznej inteligencji w misjach kosmicznych odpowiedział: "Uważam, że można wykorzystać AI w przypadku statków kosmicznych, takich jak Voyager 1 i 2, które zostały wystrzelone w 1977 roku i wciąż są w obrębie Układu Słonecznego. Zastanawiamy się, czy możemy stworzyć sztuczną inteligencję, która byłaby zintegrowana ze statkiem kosmicznym w przestrzeni międzygalaktycznej, aby w przypadku napotkania innego statku możliwa była wymiana informacji dotyczących ich pochodzenia".

I dodał: "Przestrzeń międzygalaktyczna jest tak ogromna, że może minąć kilka pokoleń, zanim będziemy mieli szansę na spotkanie; podróżuje się tam stosunkowo wolno, nawet jeśli chodzi o próbę dotarcia do innego słońca w naszej Galaktyce".

Czytaj więcej:

NASA i Izraelska Agencja Kosmiczna podpisały porozumienie w sprawie misji na Księżyc w 2025 r.

Europejska Agencja Kosmiczna chce wprowadzić na Księżycu odrębną strefę czasową

Szef NASA: Wczorajsza próba Starship "dobrym pierwszym krokiem"

NASA: Nie ma żadnych dowodów łączących obserwacje UFO z życiem pozaziemskim

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement