More than a third of Brits experience skin issues from air pollution, survey finds
Badanie przeprowadzone przez Perspectus Global z udziałem ponad 2 000 osób w Wielkiej Brytanii w wieku 16 lat i starszych wykazało, że najczęściej spotykanymi problemami były suchość skóry (54 procent), zwiększone zabrudzenia (45 procent), wypryski (21 procent) i oznaki wczesnego starzenia się (20 procent).
Zanieczyszczenia takie jak dwutlenek azotu mogą przenikać przez skórę, powodując stres oksydacyjny, który może uszkodzić komórki i zmniejszyć zdolność skóry do regeneracji.
Mieszkańcy miast są najbardziej dotknięci szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza, a ponad jedna czwarta (29 procent) ankietowanych stwierdziła, że rozważyłaby przeprowadzkę na obszary wiejskie, aby poprawić zdrowie swojej skóry.
"W obliczu rosnącego poziomu zanieczyszczeń nasza skóra staje się głównym celem agresji środowiskowej, dlatego zaistniała pilna potrzeba wzmocnienia naszej rutynowej pielęgnacji skóry w obliczu niewidocznych zagrożeń czających się w powietrzu" - stwierdziła dr Ifeoma Ejikeme, założycielka i dyrektor medyczna londyńskiej kliniki skóry Adonia.
Według strony airly.org, monitorującej poziom zanieczyszczeń powietrza na świecie, najgorszą jakość powietrza w UK mają miasta:
- Manchester,
- London,
- Swansea,
- Leeds,
- Leicester,
- Liverpool,
- Nottingham,
- York,
- Plymouth,
- Londonderry,
- Norwich,
- Birmingham,
- Brighton,
- Oxford,
- Portsmouth.
Czytaj więcej:
Oto linie londyńskiego metra z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne
Eksperci: Normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata