Menu

Moderna's Covid-19 vaccine was started in England

Moderna's Covid-19 vaccine was started in England
Brytyjski rząd zakupił od Moderny 17 mln dawek, co wystarczy dla 8,5 mln osób. (Fot. Getty Images)
Vaccination against Covid-19 has started in England using a preparation from the American company Moderna, which has been administered in Wales and Scotland since last week. It is the third vaccine approved for use in the UK.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjski rząd zakupił od Moderny 17 mln dawek, co wystarczy dla 8,5 mln osób. W Anglii szczepienia przy użyciu tego preparatu odbywają się na razie w 21 punktach. Pierwszą zaszczepioną nią osobą jest 45-letni Gary Ellis z Kintbury, który otrzymał ją na stadionie w Reading na zachód od Londynu. "Czuję absolutną ulgę. Dowiedziałem się, że to będzie Moderna, czekając w kolejce, ale byłbym zadowolony z każdej szczepionki" - przekazał Ellis stacji Sky News, dodając, że zarezerwował szczepienie minionej nocy, gdy została otwarta taka możliwość dla osób powyżej 45. roku życia.

Wczoraj przed północną brytyjski rząd oficjalnie potwierdził, że osiągnięty został cel w postaci zaoferowania przed 15 kwietnia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych. W związku z tym rozpoczyna się przejście do następnego etapu, czyli podawania szczepionek osobom poniżej 50. roku życia, które nie zostały z racji innych czynników zwiększających ryzyko zakwalifikowane do grup priorytetowych. Od wtorku w Anglii szczepienia mogą rezerwować osoby, które ukończyły 45 lat, ale na niektórych obszarach Walii możliwość szczepienia mają już osoby w przedziale 40-49 lat, a w Irlandii Północnej - nawet 40-45 lat.

Tymczasem brytyjski premier Boris Johnson przypomniał dziś, że spadek liczby osób przyjmowanych do szpitali i umierających z powodu Covid-19 jest na razie przede wszystkim efektem lockdownu, a nie szczepień. "Bardzo, bardzo ważne jest, aby wszyscy zrozumieli, że spadek tych liczb - hospitalizacji, zgonów i infekcji - nie został osiągnięty dzięki programowi szczepień. Ludzie, jak sądzę, nie doceniają, że to właśnie lockdown był niezwykle ważny w poprawie sytuacji i w liczbach, które widzimy. Tak, oczywiście, program szczepień pomógł, ale większa część ograniczania choroby została wykonana przez lockdown" - wskazał Johnson.

Ostrzegł, że nieuchronnym efektem znoszenia ograniczeń będzie większa liczba zakażeń, hospitalizacji i zgonów. Wczoraj w Anglii rozpoczął się drugi etap wychodzenia z lockdownu - m.in. otwarte mogą być wszystkie sklepy, a nie tylko te sprzedające artykuły pierwszej potrzeby, punkty usługowe wymagające bliskiego kontaktu, w tym fryzjerzy, a puby i restauracje mogą obsługiwać klientów przy stolikach na zewnątrz.

Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało w Wielkiej Brytanii 32,19 mln osób, co stanowi 61,1 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą - prawie 7,66 mln, czyli 14,5 proc. dorosłych.

Czytaj więcej:

Walia jako pierwsza w UK rozpoczęła podawanie szczepionki Moderna

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement