Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Young Spaniards in an increasingly worse situation. Only a few can afford to live independently

Young Spaniards in an increasingly worse situation. Only a few can afford to live independently
Ze względu na wysokie koszty życia mieszkanie u rodziców staje się koniecznością dla milionów dwudziesto- i trzydziestolatków w Hiszpanii. (Fot. Getty Images)
According to the latest report by the Emancipation Observatory of the Spanish Youth Council (CJE), for the first time in 20 years the average age at which young people in Spain become independent from their parents has exceeded 30.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mniej niż 16 proc. młodych do 34 lat może pozwolić sobie na mieszkanie osobno, podczas gdy średnia europejska to ok. 32 proc., czyli dwukrotnie więcej.

Ostatnie badania CJE z lipca br. wykazały, że dla 79 proc. młodych w wieku od 26 do 30 lat priorytetem jest własne mieszkanie i realizowanie swojego "projektu życiowego".

Obecnie dostęp do mieszkania jest jednym z największych problemów młodych. Ceny na rynku mieszkaniowym rosną i obecnie młodzi obywatele muszą przeznaczyć średnio ok. 85 proc. swoich dochodów netto na wynajem mieszkania.

Z tego powodu jedna trzecia jest zmuszona do dzielenia mieszkania z innymi osobami, wydając ok. 27 proc. dochodów tylko na wynajęcie pokoju - to prawie tyle, ile Bank Hiszpanii rekomenduje jako maksymalny wydatek na wynajem (do 30 proc. dochodów).

Ci, których stać na wynajęcie pokoju, dzielą mieszkania i domy z innymi rówieśnikami w podobnej sytuacji. (Fot. Getty Images)

Od czasu kryzysu finansowego i pęknięcia bańki na rynku nieruchomości w 2008 r. stale postępuje spadek siły nabywczej młodych ludzi - obecnie o ok. 20 proc. Jednocześnie nieprzerwanie rosną czynsze, a pośrednicy obrotu nieruchomościami stawiają warunki wynajmu związane m. in. z dochodami wynajmujących.

"Ze względu na tzw. śmieciowe zatrudnienie większości młodych ludzi i niskie płace jedyną możliwością uniezależnienia się od rodziców staje się wynajęcie pokoju, dzielenie mieszkania z innymi" - ocenił wiceprzewodniczący CJE Juan Antonio Baez cytowany przez "ABC".

Jednak ceny pokoi do wynajęcia także są wysokie, szczególnie w dużych miastach, takch jak Barcelona czy Madryt. Średnia cena pokoju w Barcelonie to ponad 630 euro miesięcznie, a w Madrycie - 477 euro. Średnia cena wynajęcia pokoju w skali całego kraju to 405 euro.

Według ostatnich danych Eurostatu, ponad 83 proc. młodych ludzi między 18. i 34. rokiem życia mieszka z rodzicami.

Rząd Pedro Sancheza wprowadził bony mieszkaniowe dla młodych obywateli, ale - jak twierdzi wiceprzewodniczący CJE Juan Antonio Baez - pomoc ta dotrze tylko do 4 proc. wynajmujących, tj. 1 proc. ogółu młodych.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Liczba mieszkańców kraju osiągnęła rekordowy poziom 48,3 mln osób

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement