Menu

Mike Tyson Says 2020 Election Will Be His First Time Voting: 'I'm Proud'

Mike Tyson Says 2020 Election Will Be His First Time Voting: 'I'm Proud'
Tyson zamierza wkrótce wrócić do boksowania... (Fot. Getty Images)
Mike Tyson will be casting his ballot for the first time in the 2020 presidential election. On Tuesday, the professional boxer shared on Twitter that he will be voting in the upcoming election after spending years thinking he was unable to participate.
Advertisement
News available in Polish

"To będzie mój pierwszy raz, gdy zagłosuję" - napisał Tyson na Twitterze. Były niekwestionowany mistrz świata wagi ciężkiej dodał, że z uwagi na swoją kartotekę nigdy nie myślał, że będzie to możliwe.

W trakcie swojej sportowej kariery Tyson wielokrotnie wchodził w konflikt z prawem. Najgłośniejsza sprawa dotyczyła gwałtu, za który od 1992 roku przez trzy lata przebywał w zakładzie karnym. Wyrokiem skazującym boksera w szczycie jego kariery pozbawiono wyborczych praw. Po wyjściu na wolność nie zostały mu one przywrócone. Zmieniło się to w 2019 roku, gdy Nevada - stan, gdzie mieszka dawny czempion - zagwarantowała prawa wyborcze osobom, które wyszły z więzienia.

Więźniowie i byli osadzeni w wielu stanach USA nie mogą głosować. W 2016 roku było to ok. 6 mln osób, czyli blisko co 40. Amerykanin w wieku uprawniającym do głosowania - wynika z danych organizacji Sentencing Project.

Zgodnie z prawem, przebywający w zakładach karnych mogą uczestniczyć w wyborach jedynie w stanach Maine i Vermont.

Legenda boksu nie kryje radości z możliwości głosowania w najbliższych wyborach prezydenckich. (Fot. Getty Images)

W ostatnich latach narasta presja, mająca na celu przywrócenie byłym skazanym praw wyborczych. Przychylnym okiem patrzą na to szczególnie politycy i zwolennicy Partii Demokratycznej.

W sprawę zaangażował się w tym roku miliarder Michael Blooomberg, który przed listopadowymi wyborami prezydenckimi pomaga finansowo Demokratom. Były burmistrz Nowego Jorku zebrał 16 mln dolarów, by pomóc w rejestracji do głosowania na Florydzie. Lokalna organizacja Florida Rights Restoration Coalition twierdzi, że dzięki temu udało się spłacić zobowiązania pieniężne 32 tys. osób skazanych w przeszłości.

Na Florydzie - stanie o kluczowym znaczeniu w nadchodzących wyborach - w 2018 r. przyjęto zapisy, przywracającą prawa głosu dla skazanych, o ile uregulują wszystkie kary i odszkodowania należne rządowi. We wrześniu sąd apelacyjny utrzymał w mocy to prawo.

W kilka tygodni po głosowaniu 54-letni Tyson - po 16 latach rozbratu z bokserskim ringiem - zamierza wznowić karierę. Pod koniec listopada zaplanowano jego walkę z inną bokserską legendą sprzed lat - 51-letnim Royem Jonesem juniorem.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement