Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: Just before the war, the oligarch Roman Abramovich transferred his property to his children

Media: Just before the war, the oligarch Roman Abramovich transferred his property to his children
Oligarcha zabezpieczył się odpowiednio wcześniej przed ryzykiem zamrożenia majątku? (Fot. Getty Images)
In February 2022, just before Russia invaded Ukraine, Russian oligarch Roman Abramovich transferred assets worth several billion dollars to his seven children to avoid freezing them, revealed the British newspaper The Guardian, citing hacked documents.
News available in Polish

Według nich, 10 tajnych trustów ustanowionych na Cyprze i na Jersey, beneficjentem których był sam Roman Abramowicz, zostało zreorganizowanych w ten sposób, że ich beneficjentami stały się jego dzieci, z których najmłodsze ma 9 lat. Te 10 trustów dysponuje majątkiem wynoszącym co najmniej 4 miliardy dolarów, choć rzeczywista kwota może być znacznie wyższa.

Pospieszna reorganizacja trustów zaczęła się 4 lutego, czyli cztery dni po tym jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zagroziły nałożeniem sankcji na rosyjskich oligarchów w przypadku, gdyby Rosja dokonała inwazji, a zakończyła się 24 lutego, w dniu rozpoczęcia wojny.

Wielka Brytania nałożyła sankcje na siedmiu oligarchów, w tym Abramowicza, 10 marca, Unia Europejska - 15 marca, natomiast USA wcale nie objęły go sankcjami - podobno na prośbę Ukrainy, gdy okazało się, że objawił się on jako nieoficjalny pośrednik w rozmowach pokojowych.

W przeciwieństwie do członków rodzin niektórych najbliższych doradców Władimira Putina, których również objęto sankcjami, nie zrobiono tego w przypadku rodzin wielu oligarchów, co oznacza, że reorganizując trusty Abramowicz mógł uniknąć zamrożenia majątku.

Eksperci ds. sankcji ocenili, że szeroko zakrojona reorganizacja trustów mogła być celową próbą formalnego przepisania majątku po to, by uniknąć jego zamrożenia. Skomplikuje to wysiłki mające na celu egzekwowania sankcji przeciwko oligarchom, zwłaszcza, że majątek Abramowicza od wielu lat był chroniony poprzez sieć nieprzejrzystych trustów w rajach podatkowych.

Informacje o dokonanej tuż przed wojną reorganizacji trustów pochodzą z dokumentów zhakowanych z cypryjskiej firmy MeritServus, obsługującej od ponad 20 lat finansowe interesy Abramowicza, które następnie zostały przekazane "Guardianowi". 

Czytaj więcej:

Media: Abramowicz musiał prosić przyjaciół o pożyczkę na pensje dla personelu

Sąd na Jersey zamraża aktywa powiązane z Romanem Abramowiczem

UK nałożyło sankcje na dwóch oligarchów związanych z Abramowiczem

    Rates by NBP, date 22.09.2023
    GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł

    Sport