Menu

Media: The former king of Spain misses his country. He is planning to return to Europe

Media: The former king of Spain misses his country. He is planning to return to Europe
Czy Juan Carlos zamieszka w Portugalii? (Fot. Getty Images)
The former king of Spain, Juan Carlos Bourbon, misses his country and plans to return to Europe from the United Arab Emirates, where he has been staying since August - writes the Madrid daily 'El Espanol'.
Advertisement
News available in Polish

Były monarcha nie tylko tęskni za krajem, ale czuje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bardzo samotny, a zarazem znudzony życiem w pięciogwiazdkowym hotelu w Abu Zabi - pisze "El Espanol", informując o możliwym powrocie Burbona do Europy.

Po niedawnej śmieci swojego przyjaciela Fernando Falco były król żałował, że nie mógł uczestniczyć w pogrzebie i sam obawia się umrzeć z dala od Hiszpanii - podaje gazeta.

Według lizbońskiej rozgłośni Observador, Juan Carlos wyjeżdżając z Hiszpanii nie planował dłuższego pobytu za granicą. Jak zauważa portugalskie radio oraz telewizja RTP, liczne grono portugalskich przyjaciół byłego monarchy spodziewa się, że - ponieważ "na dłuższą metę ojciec Filipa VI nie chce pozostawać poza Europą" - jego nowym miejscem zamieszkania mogłaby być Portugalia.

"Juan Carlos ma w Portugalii wielu oddanych przyjaciół, a także zna kraj, ponieważ mieszkał tu w dzieciństwie" - zaznacza lizbońskie radio.

Krótko przed sierpniowym wyjazdem z Hiszpanii Burbon napisał list do Filipa VI tłumacząc, że decyzja o wyjeździe z kraju wynikała z "publicznych reperkusji" wydarzeń z jego prywatnego życia. Podkreślił, że służy ona "ułatwieniu" aktualnemu królowi sprawowania urzędu głowy państwa.

W ostatnich tygodniach hiszpańska prasa szeroko podejmowała temat zarzutów o korupcję, kierowanych wobec byłego króla, przypominając, że 8 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy Hiszpanii ogłosił wszczęcie śledztwa przeciwko Juanowi Carlosowi. Jest on podejrzany o udział w sprawie korupcyjnej, związanej z kontraktem na budowę przez hiszpańskie konsorcjum szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej.

Panujący przez blisko 39 lat Juan Carlos Burbon abdykował 2 czerwca 2014 r. Siedemnaście dni później władzę przejął jego 46-letni wówczas syn Filip VI.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Były król Juan Carlos planuje opuszczenie kraju

Były król Hiszpanii zbiegł do Abu Zabi? Sąd nie zamierza go przesłuchiwać

Hiszpania: Dwór królewski potwierdził, że Juan Carlos wyjechał do ZEA

Sondaż: Hiszpanie mają dość monarchii

Hiszpania: Były król Juan Carlos planował rozwód z królową Zofią

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement