Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: The dispute over the Northern Ireland Protocol is nearing its end

Media: The dispute over the Northern Ireland Protocol is nearing its end
Protokół północnoirladzki (ang. NI Protocol) niepokoi mieszkańców Irlandii Północnej, którzy domagają się jego usunięcia. (Fot. Getty Images)
The UK and the European Union have reached a customs agreement on goods entering Northern Ireland that could end a dispute over the Northern Ireland Protocol, The Times reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według tej gazety, Bruksela zaakceptowała propozycję, pozwalającą uniknąć konieczności rutynowych kontroli produktów przeznaczonych dla tej prowincji. Porozumienie ma być w dużej mierze wzorowane na brytyjskich propozycjach, dotyczących systemu zielonych i czerwonych pasów.

Towary przeznaczone dla Irlandii Północnej byłyby wpuszczane bez rutynowych kontroli, a towary przeznaczone do dalszego wywozu do Republiki Irlandii przechodziłyby formalności celne w północnoirlandzkich portach. Dane dotyczące ruchu pojazdów byłyby przekazywane UE, a Wielka Brytania miała się zgodzić na prowadzenie dochodzeń w sprawie wszelkich podejrzanych działań.

Protokół północnoirladzki doprowadził m.in. do impasu związanego z utworzeniem rządu w Irlandii Północnej. Na zdjęciu: Stormont, budynek tamtejszego parlamentu. (Fot. Getty Images)

Ponadto - jak podaje "Times" - Bruksela zgodziła się, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) mógł orzekać w sprawach dotyczących Irlandii Północnej tylko wtedy, gdyby sprawa została skierowana do niego przez tamtejsze sądy. Wcześniej Bruksela nalegała, by Komisja Europejska mogła kierować sprawy bezpośrednio do TSUE.

W ramach planu Wielka Brytania i UE wynegocjowałyby odrębną długoterminową umowę, obejmującą eksport mięsa, żywych zwierząt i innych produktów do Irlandii Północnej, przy czym Wielka Brytania zgodziłaby się na utrzymanie unijnych standardów weterynaryjnych w odniesieniu do towarów eksportowanych do tej prowincji.

"Times" wskazuje, że element celny umowy miał być ogłoszony w styczniu, ale odstąpiono od tego w ostatniej chwili. Według źródeł, brytyjski premier Rishi Sunak chciał, aby cała umowa była gotowa do podpisania, zamiast ogłaszać ją w częściach.

Brytyjscy i unijni urzędnicy są otwarci na zmiany w umowie pobrexitowej. (Fot. Getty Images)

Cytowane przez tę gazetę źródła powiedziały, że Bruksela poczyniła znaczne ustępstwa w takich kwestiach jak jurysdykcja TSUE. "To jest krytyczna kwestia suwerenności i to pozostanie po stronie Wielkiej Brytanii" - przekazało jedno z rządowych źródeł.

Inne dodało: "UE bardzo się oddaliła od swojego pierwotnego stanowiska. Ta umowa nie zachwyci nikogo, ale nadzieja jest taka, że zadowoli wszystkich wystarczająco".

Czytaj więcej:

Czym jest protokół północnoirlandzki i o co spierają się Londyn i Bruksela?

Szefowa KE: Możemy znaleźć rozwiązanie sporu o protokół północnoirlandzki

Północnoirlandzkie partie znów nie porozumiały się w sprawie nowego rządu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 31.03.2023
  GBP 5.3107 złEUR 4.6755 złUSD 4.2934 złCHF 4.6856 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement