Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: German defence minister committed 'nasty foul' over Patriot systems for Poland

Media: German defence minister committed 'nasty foul' over Patriot systems for Poland
Niemieckie media krytykują Christine Lambrecht. (Fot. Getty Images)
German Defence Minister Christine Lambrecht, for a bit of self-promotion, has broken the secrecy of negotiations on the delivery of Patriot systems to Poland, the newspaper Bild am Sonntag wrote yesterday. 'This is a nasty foul on the part of the minister.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po tym, jak na wieś Przewodów spadła rakieta, "niemiecki rząd chciał stanąć po stronie sąsiedniego kraju. Minister obrony Christine Lambrecht otrzymała polecenie, by zaproponować Warszawie stacjonowanie niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot" - poinformował "Bild am Sonntag".

17 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej (BMVg) przedstawiło stronie polskiej pomysł dostarczenia Patriotów. Jasper Wieck, dyrektor polityczny BMVg, poinformował o rozmowie drogą mailową bezpośrednie otoczenie minister.

W piątek, 18 listopada, odpowiedział mailem Piotr Pacholski z warszawskiego MON: "Państwa oferta jest przez nas bardzo uważnie rozpatrywana". "Jednocześnie prosimy i zalecamy, aby nie ujawniać żadnych informacji". Mówiąc wprost: Polska poprosiła Berlin o zachowanie oferty w tajemnicy. Wieck natychmiast przekazał tę reakcję wszystkim pracownikom pani minister - napisała gazeta.

System Patriot przeznaczony jest głównie do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych. (Fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP via Getty Images)

Ale Lambrecht i jej rzecznik najwyraźniej nie przejęli się prośbą o poufność. "Chęć autopromocji była większa". W poniedziałek rano Lambrecht w wywiadzie dla "Rheinische Post" poinformowała o ofercie Patriotów.

Urzędnik wojskowy z BMVg przekazał "Bild am Sonntag": "To było nieprofesjonalne i nieodpowiedzialne. Nie można tak traktować sojuszników z NATO. Szkodzi to Niemcom i Bundeswehrze".

"Lambrecht złamała tajemnicę negocjacji dla odrobiny PR. Absolutny no-go (nieakceptowalne) we współpracy wojskowej" - czytamy w tekście.

Zaskoczony minister obrony z Polski Mariusz Błaszczak początkowo zareagował pozytywnie na Twitterze. W środę wieczorem oświadczył, że Niemcy powinny raczej rozmieścić baterie Patriot na zachodniej Ukrainie - przypomina "Bild am Sonntag".

Czytaj więcej:

Ambasador Niemiec dla "Rzeczpospolitej": Patrioty to może być początek naszej obrony Polski

Szef NATO dla CNN: Patrioty potrzebne są i w Polsce, i na Ukrainie

Niemieckie media: Lambrecht zaproponowała Polsce Patrioty, ale nie skonsultowała tego z wojskowymi

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement