Menu

Mahatma Gandhi's Gold-Plated Glasses To Be Auctioned In UK

Mahatma Gandhi's Gold-Plated Glasses To Be Auctioned In UK
Okulary wyceniono na 15 tys. funtów. (Fot. Getty Images)
Glasses belonging to Mahatma Gandhi, the leader of the Indian fight for independence, whose value is estimated at approx. pounds, for more than two days lay in an envelope protruding from the mailbox of the auction house in Bristol, according to British media today.
Advertisement
News available in Polish

Zwykłą kopertę z okularami w środku i informacją, do kogo należały, znalazł w ubiegły poniedziałek pracownik domu aukcyjnego East Bristol Auctions. Jak się okazało, ich obecny właściciel próbował je przynieść osobiście, ale w piątek po południu dom aukcyjny był już zamknięty, a w weekendy nie pracuje, więc zostawił je w kopercie w skrzynce pocztowej wraz z prośbą o kontakt.

Andrew Stowe z East Bristol Auctions zadzwonił do właściciela okularów i dowiedział się, że wuj mężczyzny otrzymał je bezpośrednio od Gandhiego, gdy obaj na początku XX w. mieszkali w Południowej Afryce, jako podziękowanie za jakąś przysługę, a później były one przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Dom aukcyjny sprawdził, że wszystkie elementy tej historii się zgadzają, zatem według wszelkiego prawdopodobieństwa okulary są autentyczne. Oszacował ich wartość na 15 tys. funtów. Jak relacjonuje Stowe, właściciel okularów o mało nie spadł z krzesła, jak usłyszał tę kwotę.

Stowe dodał, że to najsłynniejsza para okularów, jaka kiedykolwiek znalazła się w East Bristol Auctions, i najcenniejszy przedmiot znaleziony przez ten dom aukcyjny, a ponieważ historia z ich pozostawieniem w skrzynce pocztowej zapewni aukcji dodatkowy rozgłos, spodziewa się on, że ostateczna cena będzie jeszcze wyższa od szacowanej wartości.

Aukcja odbędzie się 21 sierpnia tylko przez internet.

Czytaj więcej:

Ktoś zapłacił milion funtów za monetę z Edwardem VIII

Weszła w życie brytyjsko-amerykańska umowa o ochronie wraku "Titanica"

Koszulka Maradony sprzedana na aukcji za 55 tys. euro

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement