MI6 appoints first female chief in 116-year history

Blaise Metreweli, who joined the Secret Intelligence Service in 1999, will become the 18th chief of the organisation and take over from Sir Richard Moore later this year.
47-letnia Metreweli jest z wykształcenia antropolożką, studia ukończyła na Uniwersytecie Cambridge. Wcześniej piastowała stanowiska dyrektorskie w kontrwywiadzie MI5. Większość swojej kariery spędziła pracując na Bliskim Wschodzie i w Europie.
Obecnie jest dyrektorką generalną działu technologii i innowacji MI6, którego celem jest utrzymanie tożsamości tajnych agentów w tajemnicy oraz opracowywanie nowych sposobów zabiegających inwigilacji, w tym np. chińskiej identyfikacji biometrycznej.
"MI6 odgrywa kluczową rolę – razem z MI5 i GCHQ (Government Communications Headquarters - Centrala Łączności Rządowej - PAP) – w zapewnianiu bezpieczeństwa Brytyjczykom i promowaniu interesów Wielkiej Brytanii zagranicą" – podkreśliła Metreweli, cytowana przez BBC.
"Nie mogę się doczekać pracy u boku odważnych oficerów i agentów MI6 oraz naszych licznych międzynarodowych partnerów" – dodała.
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, przed którym Metreweli będzie odpowiadać, powiedział, że jest ona "idealną" kandydatką na to stanowisko. W jego opinii zagwarantuje ona, że Wielka Brytania będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom związanym z "globalną niestabilnością i pojawiającymi się zagrożeniami bezpieczeństwa".
Ustępujący po pięciu latach pracy na stanowisku szefa MI6 Richard Moore, określił swoją następczynię jako "wysoko wykwalifikowaną oficer wywiadu, a także jedną z czołowych ekspertek w dziedzinie technologii".
W 2023 r. Moor ujawnił, że został wybrany z listy kandydatów złożonej wyłącznie z mężczyzn, pisząc na X: "Pomogę w budowaniu równości kobiet, starając się zapewnić, że będę ostatnim kandydatem C wybranym z listy kandydatów złożonej wyłącznie z mężczyzn".

Metreweli, podobnie jak jej poprzednicy, jest jedynym publicznie wymienionym członkiem służb specjalnych. Jako szefowa MI6 będzie ona zgodnie z tradycją określana jako "C". Nawiązuje to do historii Mansfielda Smitha-Cumminga, który był pierwszym szefem brytyjskiej agencji wywiadowczej Secret Service Bureau, założonej w 1909 r. Zawsze podpisywał on dokumenty literą "C", używając zielonego atramentu.
Szef MI6 pozostaje jest jedyną osobą, która pisze tym właśnie kolorem atramentu.
Misją MI6 jest gromadzenie informacji wywiadowczych zagranicą w celu poprawy bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii. Głównymi celami agencji są: powstrzymywanie terroryzmu, zakłócanie działalności wrogich państw i wzmacnianie cyberbezpieczeństwa.
Według BBC, obecnie MI6 stoi w obliczu niespotykanych dotąd licznych wyzwań, związanych z działalnością przede wszystkim Rosji, Chin, Iranu oraz Korei Północnej.
Czytaj więcej:
Szefowie MI6 i CIA: Porządek świata "zagrożony w stopniu nieobserwowanym od czasów zimnej wojny"