Menu

MEP hits back at former Polish Prime Minister's attack on Ireland for improving LGBT rights

MEP hits back at former Polish Prime Minister's attack on Ireland for improving LGBT rights
Kelleher. "Panie Kaczyński, Irlandia to nowoczesny, postępowy kraj". (Fot. Getty Images)
A Fianna Fáil MEP has hit back at a senior Polish politician that attacked Ireland for improving LGBT rights. Billy Kelleher's intervention comes after former Polish Prime Minister Jaroslaw Kaczynski claimed Ireland has become a 'Catholic wilderness with rampant LGBT ideology'.
Advertisement
News available in Polish

Podczas rozmowy z tygodnikiem "W Sieci" Kaczyński wskazał, że Irlandia nie tak dawno była krajem tak bardzo katolickim, że przy nim Polska "wyglądała na państwo z szalejącą bezbożnością", a dzisiaj "jest pustynią katolicką z szalejącą ideologią LGBT".

"Trzeba więc stawiać tamę i szukać jak najbogatszych środków, by była ona mocna. Oczywiście podstawowym środkiem musi być przekonywanie, perswazja, by ludzie nie popadali w szaleństwo, by nie uznawali za oczywiste radykalnego odejścia od normy, podeptania jej nawet" - ocenił były premier.

Słowa Jarosława Kaczyńskiego skomentował w mediach społecznościowych irlandzki europoseł, Billy Kelleher.

"Panie Kaczyński, Irlandia to nowoczesny, postępowy kraj, w którym ludzie mogą być tym, kim są lub kim chcą" - napisał na Twitterze deputowany z ramienia partii Fianna Fáil. "Możesz być LGBT i katolikiem, katolikiem i nie LGBT, LGBT i nie katolikiem, lub nie wpisywać się w żadne z powyższych" - dodał.

W rozmowie z Independent.ie europoseł stwierdził, że Kaczyński "może postrzegać bardziej otwartą i tolerancyjną Irlandię jako problem, ale ja postrzegam to jako zwycięstwo przyzwoitości i pluralizmu". "Nasz kraj jest silniejszy, a nie słabszy, ponieważ jest inkluzywny i postępowy" - dodał Billy Kelleher.

Polski rząd jest ostro krytykowany za podejście do praw osób LGBT. Prawicowi politycy w kraju nad Wisłą twierdzą, że zwiększanie praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych jest "niebezpieczną |ideologią", która stanowi zagrożenie dla katolickiej tradycji kraju.

Niektóre polskie miasta określają się mianem "stref wolnych od LGBT". Co więcej, istnieją obawy związane z rosnącą liczbą przestępstw przeciwko mniejszościom seksualnym w Polsce -  podaje Independent.ie.

W środę szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała, że wzmocnienie praw osób LGBT w całej UE będzie jednym z priorytetów prac komisji na najbliższy rok. 

Czytaj więcej:

Kolejne miasto w UK rozważa zerwanie stosunków z polskim miastem

Polskie ministerstwo chce anulowania wyroku sądu ws. "ideologii LGBT"

Księża w całej Polsce zbierają podpisy pod ustawą zakazującą Marszów Równości

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

"Nasz Dziennik" o LGBT: UE chce wprowadzać rozwiązania naruszające polską konstytucję

PE przyjął rezolucję o praworządności w Polsce

Komisja Europejska: W listopadzie strategia wzmacniania praw osób LGBT w UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement