Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WORLD CUP 2022: Team captains at World Cup want to wear rainbow armbands

WORLD CUP 2022: Team captains at World Cup want to wear rainbow armbands
Chęć występowania ze specjalnymi opaskami wyrazili kapitanowie Anglii, Belgii, Walii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii oraz Francji. Na zdj. Harry Kane kapitan reprezentacji Anglii. (Fot. James Williamson - AMA/Getty Images)
Eight of the thirteen European teams attending the World Cup in Qatar have signed up to join the 'One Love' campaign, in which captains will wear rainbow armbands during matches to symbolize gender diversity.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

Chęć występowania ze specjalnymi opaskami wyrazili kapitanowie Anglii, Belgii, Walii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii oraz Francji. "Złożyliśmy w FIFA wniosek o noszenie tęczowych opasek podczas całych mistrzostw świata w Katarze" - oświadczył Walijski Związek Piłki Nożnej w wydanym oświadczeniu.

Zasady FIFA jednak zabraniają drużynom noszenia własnych projektów opasek kapitańskich podczas mistrzostw świata i wymaga się używania tych, które zostaną dostarczone przez władze międzynarodowej organizacji. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła w tej sprawie, ale według nieoficjalnych źródeł FIFA ma wydać decyzję w niedalekiej przyszłości.

W kraju muzułmańskim takim jak Katar jest to wyjątkowo drażliwy temat. Ale jak zapowiedzieli przedstawiciele państwa Bliskiego Wschodu, przyjmą na czas mistrzostw każdego kibica piłki nożnej ze wszystkich środowisk. "Naród katarski przyjmie z otwartymi ramionami każdego fana piłki nożnej, nieważne, z jakiego wywodzi się środowiska" - oświadczył szejk Tamim bin Hamad al-Thani.

Opaski będą mogły zostać założone przez kapitanów drużyn podczas najbliższych meczów Ligi Narodów, czyli rozgrywkach organizowanych przez UEFA, która od pewnego czasu promuje takie społeczne akcje.

"Jestem zaszczycony, że mogę wesprzeć i promować akcję wraz z pozostałymi kapitanami innych reprezentacji. To bardzo ważne, aby promować i rozpowszechniać dobre wartości" - oznajmił kapitan reprezentacji Anglii Harry Kane, który w piątek po raz pierwszy założy tęczową opaskę w meczu piątej kolejki Ligi Narodów przeciwko Włochom.

"Jako kapitanowie rywalizujemy między sobą na boisku, ale razem przeciwstawiamy się wszelkim formom dyskryminacji. Jest to jeszcze ważniejsze w tych czasach, gdy wszelkie podziały są powszechne w społeczeństwie" - dodał.

Z kolei kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski zabierze do Kataru opaskę w kolorze flagi Ukrainy. Tym samym będzie symbolicznym kapitanem Ukrainy, która w lutym została zaatakowana przez Rosję.

Opaski kapitańskie są doskonałym narzędziem do propagowania ważnych idei. Jako pierwsza w ramach akcji "One Love" zaczęła działać reprezentacja Holandii, która przed Euro 2020 promowała różnorodność społeczną oraz zwalczanie dyskryminacji płciowej i rasowej.

Czytaj więcej:

MŚ 2022: Zaprezentowano nowe koszulki piłkarskiej reprezentacji Polski

MŚ 2022: Grupowi rywale Polaków szykują się do meczów towarzyskich

MŚ 2022: Lewandowski symbolicznym kapitanem Ukrainy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement