Menu

At the airport in Gdańsk, planes can land in difficult weather conditions

At the airport in Gdańsk, planes can land in difficult weather conditions
Lotnisko będzie jednym z niewielu w Europie, gdzie możliwe będzie wykonywanie operacji lądowania statków powietrznych w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. (Fot. Getty Images)
The airport in Gdańsk has become the first airport in Poland where it will be possible to perform aircraft landing operations in very unfavorable weather conditions - informed the Civil Aviation Authority (CAA).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W komunikacie na stronie internetowej ULC podał, że 15 stycznia prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego "zmienił certyfikat lotniska Gdańsk poprzez jego rozszerzenie o możliwość wykonywania operacji lądowania w Kategorii IIIB na kierunku drogi startowej 29".

Oznacza to, że lotnisko w Gdańsku stało się "tym samym pierwszym w Polsce lotniskiem i zarazem jednym z niewielu w Europie, gdzie możliwe będzie wykonywanie operacji lądowania statków powietrznych w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych, tzw. warunkach ograniczonej widzialności (LVP)".

"Dla kategorii IIIB (CAT IIIB) wysokość względna decyzji do lądowania jest mniejsza niż 15 m (50 stóp), bądź bez wysokości względnej i zasięgu widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 75 m" - wskazano.

Podkreślono, że wydanie nowych uprawnień było możliwe dzięki inwestycjom technicznym i infrastrukturalnym oraz zmianom w procedurach operacyjnych lotniska, przeprowadzonych przez Port Lotniczy Gdańsk przy współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Czytaj więcej:

Gdańsk: Agresywna pasażerka z Dublina wysadzona z samolotu

Wizz Air: Nowa baza i dziewięć tras z UK

Wizz Air wznawia wiele połączeń z Polski. Jakie kraje znalazły się na liście?

Lotnisko Heathrow: Budowa trzeciej drogi startowej "odblokowana"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement