Menu

London: Regeneration zones set to be totally transformed in the next 15 years

London: Regeneration zones set to be totally transformed in the next 15 years
W których częściach brytyjskiej stolicy zajdą najbardziej radykalne zmiany? (Fot. Getty Images)
A report from New London Architecture looks back over the years since the think tank was founded in 2005, identifies the areas with big plans for the next 15 years and pinpoints zones it expects to see the biggest changes.
Advertisement
News available in Polish

Thamesmead w południowo-wschodnim Londynie

Thamesmead to usiana jeziorami i poprzecinana kanałami spokojna dzielnica mieszkaniowa o zabudowie pochodzącej w przeważającej części z XX wieku. 

Jednak 30-letni plan inwestycyjny zakłada przekształcenie tego obszaru w zrównoważoną część brytyjskiej stolicy, z której - gdy Crossrail dotrze do pobliskiego Abbey Wood - będzie można dotrzeć do West Endu w zaledwie 20 minut.

Spółdzielnia mieszkaniowa Peabody ma dostarczyć 8 000 nowych domów i 4 000 miejsc pracy, jednocześnie poprawiając dostęp do 5-kilometrowego odcinka brzegu rzeki, sześciu jezior, trzech rezerwatów przyrody i 350 akrów otwartej przestrzeni.

Barking we wschodnim Londynie

Projekt "Barking Riverside", nazywany Barceloną nad Tamizą, zakłada wykorzystanie naturalnych zasobów dzielnicy do stworzenia tętniącego życiem nabrzeża.

Powstanie tam m.in. nowa stacja Overground oraz pirs (portowa budowla hydrotechniczna w postaci sztucznego półwyspu wysuniętego w głąb wody - przyp. red.), gdzie będą zatrzymywać się operatorzy i właściciele łodzi.

Liczący ponad 400 akrów trakt przemysłowy, na którym znajduje się była elektrownia, ma zyskać nowy blask głównie dzięki wykorzystaniu niegdyś zanieczyszczonej rzeki w celach rekreacyjnych i edukacyjnych.

Co więcej, do użytku zostanie tam oddanych ok. 10 tys. nowych mieszkań i domów, a ich ceny mają zaczynać się od £285 tys.

Royal Docks we wschodnim Londynie

Obszar posiada już kolejkę Docklands Light Railway, kolejkę linową Emirates Air Line i lotnisko London City - ale stacja Crossrail w Custom House podłączy Royal Docks do sieci transportowej stolicy.

W planach jest również otwarcie pierwszej od XIX wieku dużej stoczni w Londynie, nowej dzielnicy biznesowej, a także budowa prawie 25 000 nowych domów.

Old Oak i Park Royal w zachodnim Londynie

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest renowacja Old Oak Common i Park Royal za 26 miliardów funtów. 160-akrowe nieużytki w Acton zostaną ożywione przez nowy superhub o wartości 1 miliarda funtów - jedyny węzeł HS2 i Crossrail - oraz główną ulicę łączącą stację z kampusem Imperial College o wartości 3 miliardów funtów.

To nowe mikromiasteczko zjednoczy obszar, w którym mieszka już 4 tys. osób i mieści się 2 tys. firm, które zatrudniają w sumie 43 tys. pracowników. 

Brent Cross w północnym Londynie 

Nowa stacja Thameslink w Brent Cross ma być uruchomiona do 2022 r. Dzięki niej, podróż do King's Cross zajmie tylko 15 minut.

Co więcej, dzielnica właśnie otrzymała pożyczkę w wysokości 148 milionów funtów od Homes England. Ogromne środki pozwolą na przyspieszenie budowy i oddanie do użytku 6 700 nowych domów.

W planach jest również rewitalizacja centrum handlowego, które jest obecnie główną atrakcją okolicy. Powstaną tam nowe restauracje, kina i hotel.

Czytaj więcej:

Koronawirus wstrzymuje budowy w UK. Ale nie wszystkie

Crossrail znów opóźniony. Tym razem przez koronawirusa

Londyn: Tegoroczne święta bez Winter Wonderland

London Bridge ponownie otwarty, ale z pewnymi ograniczeniami

Londyn: W tym roku powitanie Nowego Roku bez pokazu fajerwerków

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement