LONDON LEADS BY EXAMPLE AS CHIEF MEDICAL OFFICER’S ANNUAL REPORT ON AIR QUALITY SHOWS MAYOR’S SUCCES

Dzisiaj naczelny lekarz Prof. Chris Whitty (CMO) opublikował swój coroczny raport, który w tym roku koncentruje się na jakości powietrza i zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniami w ciągu całego naszego życia - od negatywnych skutków oddziaływania na płód w czasie ciąży do wpływu na rozwój demencji w podeszłym wieku.
W raporcie zwrócono uwagę z jednej strony na sukcesy działań burmistrza w zakresie poprawy jakości powietrza w Londynie, a z drugiej - na konieczność podjęcia dalszych działań w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza na poziomie regionalnym i krajowym.
Zauważono, że nadal jest wiele do zrobienia w zakresie zmniejszania poziomu zanieczyszczeń powietrza w Londynie, ale wymieniono Londyn jako wzór do naśladowania w walce z trującym powietrzem poprzez ograniczenie emisji spalin w przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu takich programów, jak ULEZ, School Streets oraz inwestowaniu w rozwój tras dla pieszych i ścieżek rowerowych.
Standby | @DHSCgovuk has posted a press release announcing @CMO_England’s his third annual report which is on #AirPollution. Report is not yet available online https://t.co/cM0liE0avN
— Clean Air in London (@CleanAirLondon) December 8, 2022
Dzięki wprowadzeniu strefy ULEZ i jej rozszerzeniu, szkodliwe stężenie tlenku azotu NO2 przy drogach jest niższe o 44 proc. w centrum Londynu i o 20 proc. w obrębie miasta, niż gdyby strefa nie obowiązywała. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Londynie przyczyniło się do spadku liczby hospitalizacji dzieci z astmą.
Rozszerzenie ULEZ na cały Londyn oznacza, że 5 milionów ludzi może oddychać czystszym powietrzem, a ponadto pozwala ograniczyć emisję 27 tys. ton CO2 na obrzeżach Londynu - to niemal dwa razy więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania ULEZ w centrum Londynu.
Wśród innych korzyści, przewiduje się, że rozszerzenie przyczyni się do dalszego postępu w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez obniżenie poziomu emisji tlenku azotu z samochodów osobowych i dostawczych na obrzeżach Londynu odpowiednio o 10 i 7 proc., a także zmniejszenie emisji spalin samochodowych (PM2,5) w zewnętrznym Londynie o prawie 16 proc., co przyniesie korzyści 5 mln mieszkańcom poza Londynem.

Od 2016 roku sieć bezpiecznych stref rowerowych w całym mieście wzrosła pięciokrotnie, powstało 250 nowych lub zmodernizowanych przejść dla pieszych, a 25 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w stolicy zostało przebudowanych tak, aby były bezpieczniejsze dla pieszych i rowerzystów.
Raport podkreśla, że w 2020 roku odsetek przejazdów rowerem wzrósł o 48 proc. w porównaniu z 2019 r., a odsetek podróży odbywanych pieszo wzrósł o 22 punkty procentowe.
Burmistrz i TfL wsparli gminy londyńskie, oddając do użytku ponad 500 dróg do szkół, a liczba państwowych szkół podstawowych i średnich w Londynie w obszarach przekraczających prawnie dopuszczalny poziom stężenia NO2 spadła z 455 w 2016 r. do zaledwie 20 w 2019 r.
Raport CMO zawiera 15 zaleceń - z których wiele to przykłady, w których Londyn jest liderem, począwszy od przyjęcia kwestii jakości powietrza jako kluczowego elementu lokalnego planowania urbanistycznego, poprzez wymaganie od deweloperów działań na rzecz poprawy jakości powietrza, aż po szukanie sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w budynkach i podnoszenie świadomości na temat skutków palenia w kominkach.
Czytaj więcej:
Londyn: Apele do Sadiqa Khana, aby opóźnił rozszerzenie strefy ULEZ
Badanie: Cząsteczki toksycznych zanieczyszczeń wykryto w płucach i mózgach płodów
Do kraju powróci "londyński smog"? Istnieją obawy o to, czym ludzie palą w piecu
Zanieczyszczenie spalinami w Londynie najwyższe od początku pandemii
Trzech na pięciu londyńczyków sprzeciwia się dalszej ekspansji strefy ULEZ
Mieszkańcy Surrey przeciwni rozszerzaniu strefy ULEZ. Niektórzy rozważają przeprowadzkę