Menu

London to New York in Under an Hour? With New Hypersonic Engine, It's Possible

London to New York in Under an Hour? With New Hypersonic Engine, It's Possible
Nowe maszyny z silnikami hipersonicznymi byłyby szybsze niż samoloty Concorde... (Fot. Getty Images)
Texas-based hypersonic travel company Venus Aerospace announced it has begun work on an engine that could power high-speed vehicles, including drones and planes. If successful, a typical flight between London and New York could take less than an hour.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wygląda na to, że teksańska firma Venus Aerospace nie doczytała niedawnych badań naukowców, z których wynikało, że wolniejsze loty pasażerskie mogą znacząco zmniejszyć pozostawiany przez nie ślad węglowy i w konsekwencji mieć zbawienny wpływ na walkę z globalnym ociepleniem. Jak przekonuje ustami swojego rzecznika, nowy silnik hipersoniczny stanowić będzie przełom w dziedzinie szybkich lotów.

Technologia hipersoniczna nie jest niczym nowym. Korzysta z niej między innymi wojsko przy produkcji rakiet balistycznych. Wykorzystywana jest również w promach kosmicznych, a także w eksperymentalnym samolocie NASA znanym jako X-plane.

Nowością byłoby jednak skorzystanie z niej w lotach komercyjnych. Ostatnie podobne osiągnięcie techniki wzniosło się w powietrze w 2003 roku, a mowa o naddźwiękowym samolocie Concorde, który nie opuścił hangaru od ponad dwudziestu lat.

Silnik o niełatwej do zapamiętania nazwie Venus Detonation Ramjet 2,000lb Thrust Engine, znany również jako "VDR2", ma pozwolić na podróżowanie z prędkością 6 machów, czyli sześciokrotną prędkością dźwięku (ok. 6,5 tys. km/h). Taka prędkość pozwoliłaby pokonać odległość pomiędzy Londynem i Nowym Jorkiem (ok. 5,500 km) w mniej niż godzinę.

Zdaniem firmy, dzięki silnikowi możliwe będą bezpieczne loty pasażerskie z prędkością 4 machów na odległość do 8 tysięcy kilometrów. Informacje te podano podczas odbywającej się w amerykańskim stanie Arkansas i poświęconej transportowi konferencji Up.Summit.

"Nie możemy się doczekać pierwszego lotu, a później udoskonalenia konceptu silnika, który do tej pory opisywany był w książkach, ale nikt nie podjął się jego produkcji" – tłumaczy Eric Briggs ze współpracującej z Venus firmy Velontra cytowany przez portal The Independent.

Spodziewa się, że pierwsze testy z dronami mogą rozpocząć się już w 2025 roku, lecz dodaje, że pierwszy samolot wyposażony w takie silniki nie pojawi się wcześniej niż w przyszłym dziesięcioleciu. Sceptycy wskazują jednak na to, że koszty ekonomiczne, jak i środowiskowe nie pozwolą na wprowadzenie tej technologii wcześniej niż w drugiej połowie XXI wieku.

Czytaj więcej:

"Potomek Concorde'a" poleci z Nowego Jorku do Londynu w 90 minut

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.11.2024
    GBP 5.1992 złEUR 4.3244 złUSD 4.0117 złCHF 4.6031 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement